More

  Мицкоски му порача на Ахмети дека од политиката ќе си замине како ситен криминалец

  spot_img

  Ахмети одамна го има поминато рубиконот и тие неколкумина околу него кои го советуваат и мислам дека прави голема грешка. Прво создава револт кај Албанците кои се анти ДУИ, што не се задоволни од политиката на ДУИ, бидејќи ги злоупотребува Албанците и се обидува да наметне монопол на македонската политичка сцена. Дополнително мобилизира анти ДУИ расположение кај албанските гласачи и тие во голема мера ќе го гласаат ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „Твоја Македонија” и професорката Силјановска”, истакна претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во вечерашното гостување во Дневникот на ТВ Сител во „Тема на денот”.

  Претседателот Мицкоски продолжи и додаде:

  – Втората грешка е што човекот кој се колне во условно кажано европските вредности покажува на отворена сцена едно недолично, некултурно однесување, навредува и мислам дека на сите им е јасно за каква личност во суштина станува збор. Жалам што на крајот од својата политичка кариера наместо идеолог тој го покажува сиот свој примитизам во полн ек, но тоа е претпоставувам негова одлука и одлука на тие што го советуваат. Трето, жалам што исто така криминалот кој го објавуваме на јавноста, а кој е поврзан со ДУИ или семејството Ахмети тој го претставува како одбрана на албанските национални интереси и пропушта шанса да ако се претставува како човек кој бара право да важи, да има правдина во Македонија тогаш треба ова се да го осуди, но за жал тој не само што не осудува туку тој се претставува како голем заштитник на сето ова, криминалот на семејството Ахмети и на првенците на ДУИ дури и најголемиот дел од Албанците во Македонија со презир го отфрлаат и го одбиваат да го прифатат – вели Мицкоски.

  Мицкоски продолжи и додаде дека сето ова кога се става на едно создава страв и паника кај Ахмети од резултатот и поразот кој следи.

  – Сето ова кога ќе се стави на едно тогаш се создава кај него страв и паника од резултатот и поразот кој следи на следните избори. Чувството дека после 20 и кусур години ќе биде во опозиција, но и стравот дека кога ќе е во опозиција ќе не може да ги користи методите кои ги користеше досега ДУИ предводена од него и стравот дека наместо како идеолог како што пледира да се претстави забарикадиран во тврдина со камен ќе биде еден обичен ситен криминалец и така ќе заврши својата политичка кариера. Мислам дека млекото и кексите ќе му преседнат многу скоро – дециден е Мицкоски.

  Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ вели дека бугарски диктат не може да прифатат.

  – Од друга страна ги гледаме дел од претставниците на меѓународната заедница кои велат ние сме гаранција дека ова ќе се спроведе, а ние велиме во ред од вас сме слушнале многу гаранции. Но, ајде да земеме да работиме и да бидеме конструктивни, уверете ги вие Бугарите дека тоа што е одлука на европска институција треба да се почитува – рече претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

  Мицкоски укажа дека внес на Бугарите во Уставот е диктат прифатен од оваа Влада укажувајќи како да се верува дека ова ќе е последно барање на патот на Mакедонија кон Европската унија.

  – Ако вие не можете да ја убедите Бугарија да почитува одлуки на европски институции, а Бугарија е потписник на Конвенцијата за човекови права како да веруваме. И ако вие не сте во можност да ја убедите Бугарија како да веруваме дека ова е последно барање и дека нема да има други барања. Ние бараме еден вид гаранција дека нема да има други барања и други понижувања – кажа Мицкоски.

  Според Мицкоски главно е што според Уставот права уживаат сите етнички заедници подеднакво.

  – И доаѓаме до главното нашиот Устав е таков да правата на секој граѓанин без разлика на етничка припадност е загарантирана. Нашиот Устав не завршува со тоа што се почитуваат правата на наведените туку на сите. Ние многу проголтавме изминатите години – изјави Мицкоски.

  Мицкоски заклучи дека внесот на Бугарите во Уставот е диктат кој го прифати оваа Влада и оти не ја гледа потребата за внесување на Бугарите во Уставот, бидејќи како што рече според Уставот сите припадници на заедници ги уживаат сите права.

  „Мислам дека СДС од поодамна го има изгубено кредибилитетот да зборува за обединување околу евроинтеграциите. Имаа тие можност ако сакаа да се обединат веднаш после локалните избори пред да го прифатат бугарскиот диктат и да капитулираат во името на Македонија за да останат уште 2 години да ја ограбуваат Македонија. Имаа можност, бидејќи ние се понудивме и тогаш, слично како и сега. Јас имав прес конференција неколку месеци пред да се прифати бугарскиот диктат и повикав и тогаш на политички консензус околу важните прашања посебно како што е прашањето со европската интеграција, тие таа шанса ја пропуштија и сега овде е само изговор затоа што е вознемирен нивниот коалиционен партнер или надреден, а тоа е ДУИ”, истакна Мицкоски.

  Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ истакна дека ДУИ се активираа против повикот за обединување.

  – Ако имаме таков тип на консензуски обединувања тогаш ДУИ ќе биде тотално делегитиминирана и дефакториризрана од македонската политичка сцена и за да не влегува ДУИ во директна конфротанција со ВМРО-ДПМНЕ бидејќи не беше повикана тогаш тие го притиснаа копчето и ја извадија на чистина СДСМ и уште еден во опозицијата кој пише статуси, кој повторно ја пропушти шансата за формирање на ваков тип на обединување – вели Мицкоски.

  Претседателот Мицкоски продолжи и истакна дека е потребно граѓанско, политичко и општествено обединување околу ВМРО-ДПМНЕ

  – Нас ни треба граѓанско, политичко, општествено обединување околу ВМРО-ДПМНЕ за да ставиме крај на поразите кои се резултат на политиките на неколкумина во раководството на ДУИ и неколкумина нивни измеќари во раководството на СДС кој за да печалат на грбот на граѓаните ја доведоа Македонија во оваа состојба во оваа која е и во политичко мочуруште во кое сме сите благодарение на нив – дециден е Мицкоски.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img