More

  Миомир Кечмановиќ се пласираше во осминафиналето на Мастерсот во Мајами

  spot_img

  Миомир Кечмановиќ се пласираше во осминафиналето на Мастерсот во Мајами, откако со 7:6 (7-4), 6:3 го совлада Себастијан Корда од САД.

  Веќе на стартот Кецмановиќ направи брејк, но не успеа да го задржи, па во тој брејк беше решен првиот сет. Беше неизвесно до 4-4, а потоа Корда по грешка даде мини брејк.

  Следуваше долга размена, во која Кецмановиќ ја дочека грешката на противникот, а првата сет топка ја реализираше со сервис винер.

  Миомир спаси две брејк топки во првиот гем од вториот сет, а потоа направи брејк во следниот гем без загубен поен.

  Тоа беше клучниот интервал, бидејќи Кечмановиќ загуби пет поени на четири гема на свој сервис до крајот на мечот. Можеше да го реши натпреварот порано, пропушти четири меч топки на 5:2, но во следниот натпревар постигна вкупно шест.

  Кечмановиќ за четвртфиналето ќе се бори со Тејлор Фриц од САД, кој го победи сонародникот Пол. Тој дуел е на програмата во вторник во 3.00 часот во среда со директен пренос во Спортскиот клуб. Во Индијан Велс, Фриц во четвртфиналето го победи Кецмановиќ во три сета.

  На проектираната АТП листа за следниот понеделник, Миомир моментално е на 43. место, пет позиции послаб од најдобриот пласман во кариерата.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img