More

  Министерката Бербок плаќа за шминка и фризура од буџетот, па еве како се правда

  spot_img

  Германската шефица на дипломатијата Аналена Бербок ги оправда високите трошоци за шминка и фризура, кои во 2022 година изнесуваа 136.500 евра годишно.

  Во Германија наиде на многу критики, а сега Бербок им кажа на новинарите дека шминката за телевизиски настапи е неопходна поради силните рефлектори во студиото.

  – Инаку изгледате како гробар, затоа што сте сите сиви – рече министерката.

  Весникот Велт на шега се запраша дали министерката не требало да каже „погребник“, алудирајќи на инаку инсистирањето на Зелената партија на родово сензитивен јазик.

  Исто така, изјавата е свежа, така што ниту една погребална компанија или здружение на погребници сè уште не се нашле да протестираат за оваа споредба. Работат дење и ноќе – како што рече понатаму Бербок, тешко е секогаш да се најде шминкер на лице место при патување, особено во странство, па таа секогаш има придружба од стручно лице.

  – Затоа е вообичаено да се има шминкер – на крајот на краиштата, не само со мене, туку често се дискутира со жени – туку и во канцеларијата на канцеларот и со други господа. А бидејќи патува „многу, многу“, често ноќе, трошоците за дневници се високи – рече Бербок.

  И Шолц има скапа фризура. Медиумите претходно пишуваа дека Владата под палката на Олаф Шолц (СПД), во која се и Зелените и либералите, одвоила дури 1,5 милиони евра во 2022 година за фотографи, шминкери и фризери, што е зголемување за 80 проценти во однос на претходната година, кога Ангела Меркел сè уште беше на власт.

  „Сметаме дека луѓето во Владата можат да остават добар впечаток и без скапи шминкери на сметка на даночните обврзници“, соопштуваат од Здружението на даночни обврзници.

  Таблоидот Билд, пишувајќи на оваа тема, во својот елемент беше: „Вака политичарите ни ги прават даночните пари“.

  Јавноста е особено изненадена од фактот што, по неприкосновената Бербок, втор најголем трошач на шминка и фризура е канцеларот Шолц (40.000 евра годишно), иако, според злите јазици, тој нема многу работа со неговата коса.

  На Меркел и понатаму и’ се плаќа.Додуша, имаше и политичари од редовите на демохристијаните (ЦДУ) кои плаќаа многу за настап, но сега ЦДУ ја критикува Аналена Бербок.

  Нивниот политичар Кристоф Плос за Билд изјави дека во принцип е во ред државата да ги сноси трошоците за репрезентацијата, но дека тоа е „злоупотреба“ во случајот со Бербок.

  – Не е шега што напорниот даночен обврзник мора секој месец да издвојува петцифрена сума за фризурата на Аналена Бурбок – рече тој.

  Плос не го коментираше фактот дека Ангела Меркел како поранешна канцеларка сè уште троши околу три илјади евра месечно на фризерки и шминка – на сметка на даночните обврзници.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img