More

  Меѓународна конфедерација: Режимот на Лукашенко ги укинува независните синдикати во земјата

  spot_img

  Режимот на претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, го стави крај на формалниот процес за укинување на независното синдикално движење во земјата, предупреди Меѓународната конфедерација на синдикати (ИЦС), пренесува Nezavisnost.org.

  Конфедерацијата истакна дека властите во Белорусија ги затвориле „преку монтиран судски процес за одјавување на Белорускиот конгрес на демократските синдикати (БКДП) и неговите филијали“.

  Во соопштението на МКС се додава дека до крајот на јули, ќе им се суди на десетици синдикални водачи „приведени во координирана чистка против независните синдикати, откако режимот на Лукашенко насилно ги распушти нивните организации“.

  Генералниот секретар на МКС Шаран Бароу го осуди „последниот чекор во кампањата на режимот на Лукашенко за уништување на независните синдикати на Белорусија“.

  „Ова уште повеќе ќе ја оддалечи земјата од тоа да биде подобро место за сите вработени луѓе“, рече таа, додавајќи дека ликвидацијата на независните синдикати нема да ги спречи луѓето да бараат почитување на нивните основни права и да постапуваат соодветно.

  Таа ги повика сите организации и влади кои имаат влијание во Белорусија „да се обидат да го спречат ова лудило“.

  „Ние стоиме во солидарност со синдикалците и работниците на Белорусија и ќе им ја дадеме сета поддршка што можеме во ова ужасно време“, нагласи Бароу.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img