More

  Маск лансираше нова функција на социјалната мрежа X

  spot_img

  Социјалната мрежа X претрпе голема промена: од средата, корисниците на оваа платформа повеќе не можат да ги гледаат лајковите на другите корисници.

  Социјалната мрежа Х сокри лајкови во средата. Тоа значи дека корисниците сè уште можат да ги видат своите лајкови, но не можат да видат што им се допаднало на другите, според Асошиејтед прес.

  X, порано познат како Твитер, ги информираше корисниците за промената со известување. Во него тој напиша: „Лајковите сега се приватни за подобро да се заштити вашата приватност“. Пораката исто така остави впечаток дека промената ќе доведе до поголема активност на корисниците. „Колку повеќе сакате, толку подобар ќе биде сајтот за вас“, додаваат тие.

  Корисниците сепак ќе можат да пристапат до бројот на лајкови и друга статистика на нивните објави, кои ќе бидат прикажани за време на известувањата. Авторот на објавата, исто така, сè уште ќе го види бројот на лајкови, но тој ќе биде единствената личност што ќе може да ја види листата на луѓе на кои им се допаѓа неговата објава.

  Досега оваа опција беше достапна само за платени претплатници на услугата Premium.

  Скриените лајкови се една од многуте промени на социјалната мрежа од 2022 година, кога милијардерот Илон Маск го купи тогашниот Твитер за 44 милијарди долари. Оттогаш го смени името и логото на социјалната мрежа. Вознемиреност предизвика и укинувањето на сините крлежи за корисниците кои не платија за услугата Премиум, а потоа крлежите беа повторно воведени, потсетува Асошиејтед прес.

  Реакциите на корисниците на промените беа различни. Кога X ги отстрани сините крлежи кои некогаш беа синоним за проверени и угледни профили од официјалните лица и медиумите, многумина покренаа загриженост за дезинформации. Многу корисници и огласувачи исто така се загрижени за умереноста на содржината и говорот на омраза.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img