More

  Марин ле Пен доби 33 отсто од гласовите во првиот круг

  spot_img

  Екстремно десничарската партија Национален собир на Франција и нејзините сојузници освоија 33 % од гласовите во првиот круг од парламентарните избори, соопшти Министерството за внатрешни работи.

  Левичарскиот „Нов народен фронт“ е втор со 28%.

  Центристичкиот блок на францускиот претседател Емануел Макрон достигна 20% од гласовите, соопшти Министерството за внатрешни работи.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img