More

  Макрон: Ако САД ја намалат поддршката за Украина, Европа треба да ја „покрие“ разликата

  spot_img

  За време на неговата посета на Стокхолм, францускиот претседател Емануел Макрон ги повика Европејците да ја поддржат Украина „на долг рок“ и да компензираат за секое можно намалување на американската помош за земјата против која Русија започна инвазија.

  „Мораме да се организираме на таков начин што ако САД направат суверен избор да ја прекинат помошта или да ја намалат, тоа нема да има влијание на теренот (во Украина), рече Макрон на прес-конференција заедно со шведскиот премиер Улф. Кристерсон.

  Макрон оцени дека е лесно да се „обвини“ Европската унија за сите тешкотии на француските земјоделци, кои осудуваат одредени обврски од Заедничката земјоделска политика на ЕУ.

  Францускиот претседател рече дека се противи на преговорите за трговски договор меѓу ЕУ и земјите од Меркосур од Латинска Америка поради правила кои не се во согласност со европските и повика на „јасни мерки“ за увоз на пилешко и жито од Украина.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img