More

  Мајката на четири деца откри како се бебињата и на чија помош најмногу смета: „Јас и мојот сопруг ќе одлучиме што е најдобро за нашето семејство“

  spot_img

  Раѓањето на четворките Матеј, Марко, Лука и Јован одекна низ регионот и Европа, што не е чудно, бидејќи шансата да се родат четворки е една на половина милион.

  Милана Петровиќ, мајката на моментално најпознатите бебиња, во интервју за „Независне новине“ потврди дека малечките се добро, но и дека полека закрепнува.

  Полека закрепнувам, а бебињата моментално се добро, се на интензивна нега каде ќе има одреден период“, вели Петровиќ.

  Иако денес, кога породувањето помина добро, секој може да здивне, самата бременост не беше лесна.

  Според Милана, бременоста уште од самиот почеток се сметала за високоризична.

  „Пред породувањето бев хоспитализиран во Универзитетскиот клинички центар Љубљана речиси два месеци за да ја набљудувам бременоста. Би сакал да ја искористам оваа прилика да му се заблагодарам на целиот тим кој ја водеше мојата бременост за нивната добрина и стручност од почеток до самиот крај. Речиси сум сигурен дека немаше да успеам без нив“, вели Петровиќ.

  Првиот плач на малата четворка, кој одекна низ љубљанското родилиште во неделата попладне, секако ќе се слушне во наредните денови, бидејќи Матеј, Марко, Лука и Јован ќе бидат во болница повеќе од еден месец.

  Во вакви случаи на предвремено родени бебиња речиси е сигурно дека следните пет недели ќе ги поминат на интензивна нега, а потоа ќе бидат под надзор уште еден период“, вели Милана за „Независне новине“.

  Исто така, имињата на четирите девојки привлекоа големо внимание, а за нив добија благослов од манастирот Крка.

  „Кога го добивме благословот за тие имиња, веќе немаше дилема како ќе се викаат“, вели таа.

  Како што истакнува, таа и нејзиниот сопруг Немања сега се исклучиво фокусирани на закрепнувањето на бебињата и сигурно следните месеци ќе ги поминат во Словенија.

  „Потоа, јас и мојот сопруг ќе одлучиме што е најдобро за нашето семејство“, вели таа.

  Покрај Матеј, Марко, Лука и Јован, Милан и Немања го имаат и малку постариот син Константин, па нивниот дом ќе го красат пет момчиња.

  И Милан и Немања се свесни дека им претстојат тешки времиња и како што посочува, тоа нема да го сторат без помош.

  „Сигурно, нема да можеме да го направиме тоа без помош. Сметаме на помошта од семејството, особено од бабата“, вели мајката на малиот за „Независне новине“.

  Исто така, покрај секојдневната помош што на младите родители ќе им ја пружат најблиските и најблиските членови на семејството, поддршка и помош најавија и претседателот на Република Српска Милорад Додик, како и градоначалникот на Бања Лука Драшко Станивуковиќ.

  Како што наведува Милана, најавена е помош и од неколку други партии, а кога ќе се спроведе со задоволство ќе зборува за тоа.

  Тој додава дека не очекувале дека доаѓањето на малечката на свет до толку ќе го привлече вниманието на јавноста.

  Сакаме да ја искористиме оваа прилика да им се заблагодариме на сите за убавите желби и честитки“, заклучува Милана.

  Татко на четворки роден во Љубљана од Бања Лука: Не го очекувавме, но знаевме дека е дар од Бога.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img