More

  Лукашенко ќе испрати војници, ако Киев почне војна против Донбас

  spot_img

  Во случај Киев „да почне војна против Донбас“, проруски сепаратистички регион во источна Украина, белоруската армија ќе дејствува на ист начин како и руската армија, изјави претседателот на Белорусија Александар Лукашенко во интервју за руски медиум.

  – Ако тие (Украина) почнат да се борат против нас или против Русија, тогаш и ние ќе се бориме, бранејќи се – посочи Лукашенко.

  Запрашан да прецизира како белоруската армија ќе се однесува во случај на воена акција против Донбас, тој одговори: „Исто како и руската“.

  На прашањето против кого се насочени тековните воени вежби на Русија и Белорусија, Лукашенко одговори: „Ако треба, тогаш против Украина и против НАТО“.

  Руски трупи почнаа да пристигнуваат во Белорусија кон средината на јануари за да учествуваат во проверка на силите за реакција во заедничка вежба што ќе трае од 10 до 20 февруари.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img