More

  Лековито растение кое ги отфрла комарците од дворот и го подобрува вкусот на храната

  spot_img

  Доколку барате растение кое ќе ве спаси од досадни напади – комарци – нането е идеален избор.

  Според грчката митологија, Мента била нимфа која била прогонувана од похотливиот Зевс, а неговата сопруга Хера ја фрлила на земја во чин на љубомора. Зевс тогаш се сожалил и ја претворил во ковница. Од тој момент, нан е симбол на недофатливоста, вистината, пишува Living.hr.

  Нането е одлична билка која често се користи во готвењето. Нане може да се одгледува во двор, а сака длабока, хумусна и влажна почва. Најдобро успева на сончеви и полусенчеви места, пишува Zaphetna.rs.

  Доволно е да се засадат неколку садници, тие наскоро сами ќе се рашират брзо. Затоа, ако го засадите покрај други видови, треба да му го ограничите просторот за да не „прегази“ други растенија.

  Се бере пред самото цветање, што се случува во различни периоди од годината. Треба да се исуши. Сувото нане се чува во добро затворени стаклени садови на темно место од девет до 12 месеци.

  Нана не треба да ја консумираат бремени жени, доилки, мали деца, доенчиња, лица алергични на ментол и оние кои имаат проблеми со желудочната киселина. Прекумерните количини чај од нане може да предизвикаат дијареа, грчеви, болки во мускулите, осип и поспаност. Етеричното масло не смее да дојде во допир со очите.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img