More

  Лекарот откри која храна може да предизвика проблеми со спиењето

  spot_img

  Ако не можете да спиете навечер, виновна може да биде вашата исхрана.

  Милиони се борат да спијат дури и еден час секоја вечер – цврсто и во мир. Освен што е исклучително заморна, несоницата може да има и штетно влијание врз вашето здравје.

  Покрај проблемите со концентрацијата, недостатокот на сон дури се поврзува и со хронични здравствени проблеми како што се дијабетес, мозочен удар, депресија и срцеви заболувања.

  Иако можеби веќе знаете дека шолја чај од камилица пред спиење може да ви помогне да заспиете побрзо, се испостави дека има и храна и пијалоци кои ќе ви го отежнат заспивањето, па затоа треба да ги избегнувате доцна навечер. јавува Мирор.

  Зачинета храна
  Според д-р Абхинав Синг, овластен лекар за спиење и интерна медицина, зачинетата храна може да ја зголеми киселоста на желудникот и да предизвика рефлукс на киселина, што може да го отежне сонот. Киселината на желудникот е веќе природно повисока ноќе, а ако продолжи да расте поради зачинетата храна, може да го наруши сонот. Уште повеќе, зачинетата храна може да ја подигне и температурата на вашето тело, поради што веројатно нема да ви биде најудобно во кревет.

  Пица
  Експертот за медицина за спиење, д-р Ручир Пател, рече дека сосот од домати може да предизвика рефлукс на киселина на ист начин како што може зачинетата храна. Всушност, секоја храна направена со домати — вклучително и сосови од пица и тестенини — може да ве држи будни ноќе.

  Покрај тоа, некои додатоци за пица, како што се феферони, се богати со натриум и заситени масти, на кои им треба долго време за да се вари и затоа може да предизвикаат проблеми со спиењето. За да се избегне ова, д-р Пател препорачува избегнување на пица, како и друга храна со висока содржина на натриум, до три часа пред спиење.

  Хамбургери
  Исто како феферони на пица, хамбургерите се уште една масна храна на која телото му треба подолго време да се вари. д-р. Синг рече дека овој проблем може да се влоши ако има кечап во вашата плескавица, бидејќи тоа повторно може да предизвика рефлукс на киселина. Доколку сакате вистински хамбургер пред спиење, експертите предлагаат да пробате плескавица од растителна основа, која телото полесно ја вари.

  Млеко
  Можеби мислите дека млекото е совршено добро како пијалок пред спиење – на крајот на краиштата, безброј филмови и ТВ емисии покажуваат дека децата уживаат во чаша топло млеко пред спиење. Но, според д-р Пател, работите се многу различни во реалниот живот. Млекото е уште еден производ кој може да предизвика рефлукс на киселина поради неговата содржина на лактоза. Ако сте очајни за млеко пред спиење, наместо тоа, обидете се со растителна верзија, бидејќи тие се без лактоза.

  Пеперминт
  Ако сакате да се опуштите со шолја чај од пеперминт или да уживате во бонбони од нане после вечерата за да ја исчистите вашата палета, тоа можеби ве држи будни ноќе. Исто како и другите ставки на оваа листа, нането може да предизвика рефлукс на киселина што може да ве спречи да заспиете, па затоа треба да бидете сигурни дека уживате во пијалокот со пеперминт само во текот на денот.

  Што да се јаде наместо споменатата храна
  Според експертите, вашите закуски до доцна треба да се состојат од сложени јаглехидрати, влакна и протеин. Ова значи јадење зеленчук, кафеав ориз, леќа, грав и леб од цели зрна, заедно со протеини како живина и риба.

  Покрај тоа што јадете, важно е и кога јадете. д-р. Синг рече дека ако сакате да јадете нешто пред спиење, треба да имате помалку од 300 калории. „Граст јаткасти плодови е добра ужина бидејќи содржи влакна и незаситени масти.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img