More

  Лекарите велат дека овие намирници се одлични за здравјето на очите

  spot_img

  Уште од детството знаеме дека морковите се одлични за видот, меѓутоа, постојат и други намирници кои со своите состојки ќе придонесат за подобро здравје на очите Сите пет сетила, видот, слухот, допирот, мирисот и вкусот се важни за поврзување со светот околу нас. Сепак, истражувањата покажуваат дека пошироката јавност го доживува видот како најценето сетило и лесно е да се види зошто.

  За луѓето со вид, повеќето од нашите први впечатоци и начинот на кој ја перципираме нашата околина се поврзани со видот. Видот исто така игра клучна улога во учењето, а се проценува дека 80 отсто од учењето се одвива преку гледање, пишува RealSimple.

  Исхрана и здравје на очите

  Ако отсекогаш добро ги полагавте вашите очни испити, можеби сте еден од оние луѓе кои го земаат здравјето на очите здраво за готово. Генетиката игра голема улога во здравјето на видот, но истражувањата покажуваат дека возраста е најчестиот фактор кој влијае на појавата на очните болести. Иако не можете да го забавите времето, можете да го промените вашиот животен стил. Некои од најдобрите начини да ги одржувате вашите очи здрави, според Клиниката во Кливленд, вклучуваат закажување редовни очни прегледи, носење очила за сонце и јадење здрава храна што е добра за вашите очи.

  „Иако луѓето можеби не го сфаќаат тоа, храната што ја јадете може да влијае на здравјето на вашите очи и, се разбира, на вашето целокупно здравје. Добро балансирана исхрана може да помогне во борбата против очните состојби и болести како што се макуларна дегенерација поврзана со возраста, катаракта и суви очи“, вели Роксана Ехсани, регистрирана диететичарка во Мајами.

  Храна за очи

  Речиси сите есенцијални хранливи материи на некој начин се добри за здравјето, но некои имаат посебен ефект врз очите и видот. Експертите препорачуваат да јадеме разновидна храна богата со хранливи материи, но одредени намирници се особено добри за видот.

  Американската оптометриска асоцијација (АОА) и Американската академија за офталмологија (ААО) ги препорачуваат следните клучни хранливи материи за здравјето на очите:

  Лутеин и зеаксантин: антиоксиданси кои првенствено се наоѓаат во темно лиснат зелен зеленчук и може да го намалат ризикот од катаракта и други хронични заболувања на очите.

  Витамин Ц: антиоксиданс кој се наоѓа во многу овошја (и зеленчук!) кој може да ја забави прогресијата на макуларната дегенерација поврзана со возраста и губењето на видот.

  Витамин Е: антиоксиданс кој се наоѓа во растителни масла, јаткасти плодови и зеленчук, како што се слаткиот компир, кој го штити здравото ткиво на очите од оштетување од слободните радикали

  Цинк: есенцијален минерал кој се наоѓа во морските плодови и јаткастите плодови кој може да заштити од оштетување на видот и катаракта.

  Омега-3 масни киселини: есенцијалните масни киселини се наоѓаат и во мрсната риба, јаткастите плодови и семките, кои исто така се неопходни за здрави очи и го поддржуваат развојот на видот и солзните жлезди.

  Антиоксидансите се клучни

  Што имаат заедничко овие хранливи материи? Освен омега-3 масните киселини, сите тие се антиоксиданти или имаат антиоксидантни својства. А според нутриционистите, антиоксидансите се најдобри хранливи материи за здравјето на очите.

  „Очите се чувствителни на оксидативен стрес. Оксидативниот стрес може да предизвика очни болести, така што антиоксидансите можат да помогнат во заштитата на здравјето на очите и да го намалат ризикот од болести како глауком и дијабетична ретинопатија“, вели Ким Калп, диететичар од Сан Франциско.

  Храна за подобар вид

  Лосос – Вообичаено поврзани со здравјето на мозокот, омега-3 масните киселини познати како докосахексаеноична киселина (DHA) и еикозапентаеноична киселина (EPA) се исто така витални за здравјето на очите – а лососот е полн со нив.

  „Масните риби се богати со DHA и EPA, кои се покажаа дека имаат добар ефект врз здравјето на очите веќе во утробата. Во текот на развојот на фетусот и во првите неколку дена од животот, очите се збогатуваат со омега-3 масни киселини, особено со DHA – објаснува Роксана Ехсани, регистрирана диететичарка од Мајами.

  Брокула

  Здравствените придобивки од брокулата се многубројни, вклучувајќи ја и нејзината способност да го заштити здравјето на очите. За почеток, истражувањата докажаа дека е богат со витамин Ц, антиоксиданс кој го намалува оксидативниот стрес во очите и помага во спречување на катаракта. Една порција брокула содржи 81,2 милиграми (мг) витамин Ц, што е околу 90 отсто од дневната вредност за мажите и повеќе од 100 отсто за жените. Брокулата е исто така добар извор на витамин А. Нејзиното богатство од антиоксиданси може да помогне да се спречи макуларна дегенерација поврзана со стареењето.

  Сладок компир

  Морковите долго време ја држат титулата најдобра храна за здравјето на очите. Тоа е затоа што е богато со бета-каротен, пигментот кој му дава на портокаловиот зеленчук живописна нијанса. Морковите се секако богати со бета-каротин, но слатките компири всушност содржат повеќе од овој корисен пигмент. Една порција варени моркови содржи 8,3 mg бета-каротин, додека истата порција печен сладок компир содржи 11,5 mg од оваа хранлива материја, пишува Најжена.ало.рс.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img