More

  Лекарите предупредуваат на болести кои се во пораст, а се последица на климатските промени

  spot_img

  Климатските промени се најважниот фактор што го загрозува здравјето на целата светска популација во 21 век.

  Климатските промени и загадувањето на воздухот се директно поврзани со зголемувањето на респираторните заболувања, така што веќе 30 проценти од заболените од хронична опструктивна белодробна болест (ХОББ) се непушачи, а зголемувањето на глобалната температура ја продолжува сезоната на полен и влијае на зголемувањето на алергиите. предупредуваат експертите.
  Возрасните имаат се повеќе астма, а децата се особено подложни. Помеѓу 10 и 35 проценти од младите Европејци се алергични на полен од одредени треви, а во Хрватска годишно од астма се разболуваат околу 12 илјади луѓе, изјави за Хина д-р Јелена Остојиќ, пулмолог од јорданската клиника за белодробни заболувања. интервју.

  Воедно, таа ги издвојува климатските промени како најважен фактор кој го загрозува здравјето на целата светска популација во 21 век.

  Загадувањето на воздухот, посочува таа, е нераскинливо поврзано со климатските промени и предизвикува повеќе болести ширум светот отколку опасностите од водата, почвата и работното место заедно.

  Во исто време, не се загрозени само најсиромашните, туку и жителите на високо развиените земји, а доказ за тоа се невидените летни горештини, пожарите, поплавите и грмотевиците кои ги погодија и нашите региони, предупреди таа.

  Дишеме пет пати повеќе загаден воздух од дозволеното
  Освен што климатските промени настанаа ненадејно, бидејќи во нашиот регион паметиме многу различни зими и лета, но и пролет и есен, загрижувачки е што тие се уште забрзано напредуваат.

  Д-р Остојиќ посочува дека порастот на температурата во сите делови на Европа го надминува светскиот просек, а веројатно најизразен ќе биде во медитеранските земји.

  Иако мнозинството од анкетираните граѓани од неколку големи европски градови неодамна се изјаснија за похрабри мерки за заштита на животната средина, на пример за воведување забрана за користење на лични возила еднаш неделно (22 септември годинава е World Free Car Ден), мерките за зачувување и подобрување на квалитетот на воздухот се премногу бавни и недоволни, нагласуваат експертите.

  Европското респираторно здружение предупредува на драматичната разлика помеѓу моментално важечкиот европски стандард за квалитет на воздухот и оној што го постави Светската здравствена организација (СЗО).

  Во ЕУ, дозволената концентрација на суспендирани честички е 25 микрограми на кубен метар (СЗО дозволува само пет микрограми), а дозволената концентрација на азот диоксид е четири пати поголема од онаа што ја пропишува СЗО. Со други зборови, дишеме воздух кој е четири до пет пати позагаден од дозволеното.

  Најчувствителни пациенти се оние со хронични заболувања на респираторниот систем
  Често се смета дека загадувањето и климатските промени се случуваат во далечна иднина, но експертите предупредуваат дека тие веќе ги погодуваат сите денес.

  Најподложни се пациентите со хронични заболувања на респираторниот систем. Зачестеноста на хроничната опструктивна белодробна болест (ХОББ) континуирано се зголемува, а денес оваа болест, за која до неодамна се сметаше дека е предизвикана исклучиво од пушењето, се среќава во третина од случаите кај непушачите изложени на загаден воздух. ХОББ долго време е трета најчеста причина за смрт во светот, а зафаќа секој десетти жител.

  Сообраќајот на моторни возила е одговорен за 70 отсто од загадувањето и 40 отсто од емисиите на стакленички гасови во Европа.

  Бебињата родени денес при првите прошетки во колички вдишуваат загаден воздух кој има најголема концентрација на тешки метали, канцерогени и други компоненти на издувните гасови од автомобилот, а истото важи и за домашните миленици во градовите. Рекреативното трчање во сообраќаен метеж одамна е обесхрабрено.

  Поленот во воздухот предизвикува посилна алергиска реакција
  Во последните дваесет години календарот на поленот се промени со пораен почеток и подолго траење на цветањето. Со намалувањето на биодиверзитетот, паралелно со исчезнувањето на земјоделските површини, се зголемуваат неискористените површини со плевел, а се појавуваат и нови извори на алергени отпорни на новите климатски услови.

  Поленот во загадениот воздух предизвикува посилна алергиска реакција, ајдучката трева покрај автопатиштата е посилен алерген од онаа на полињата далеку од патиштата. Невремето со поплави, како она што го доживеавме ова лето, зад себе оставаат месеци зголемена изложеност на мувла, чести и силни алергени, а влагата често останува во влажните есенски и зимски месеци.

  Силен ветер во првите дваесет минути го мие воздухот со високи концентрации на дисперзирани алергени, најчесто полен и мувла, а евидентиран е и голем пораст на посетите на Итната помош за деца и возрасни.

  Покрај тоа, пациентите кои имале само алергиски ринитис (воспаление на носната слузница) може да го доживеат својот прв, понекогаш потежок напад на астма, предупредува д-р Остојиќ.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img