More

  Лагите на Путин во 12 твитови: Дебело излажа во интервју со Такер Карлсон

  spot_img

  Поранешниот руски олигарх, најбогатиот човек во Русија и соработник на Владимир Путин, а сега неговиот критичар во прогонство Михаил Ходорковски, на мрежата „Х“ објави објаснувања за сите лаги што рускиот претседател ги кажал во интервју за Такер Карлсон.

  1. Путин тврдеше дека Русија стана најголемата европска економија
  Вистина: Русија е на 32-то место во Европа според БДП (ППП) по глава на жител.

  2. Путин уште еднаш ја кажа старата лага за американските ветувања дека НАТО нема да се прошири на исток

  Вистина: Таков договор никогаш немало – дури рече Горбачов – и во секој случај, земјите влегуваат во НАТО по своја волја. Ако Путин не сакаше НАТО да расте, не требаше да им објави војна на соседите, пишува Ходорковски

  3. Путин негираше дека некогаш рекол дека САД се подготвуваат да ја нападнат Русија
  Вистината: Всушност, тој го кажа ова, три дена пред инвазијата на Украина, за која рече дека ќе биде „стапало“ за напад на НАТО

  4. Тој рече дека протестите на Мајдан станале насилни, иако Јанукович одбил да употреби каква било сила против нив
  Вистината: полицијата на Јанукович за борба против немири во Беркут брутално ги растера демонстрантите, а нејзините снајперисти убија 76 луѓе за три дена во февруари 2014 година.

  5. Тој рече дека Киев го започнал конфликтот во Донбас користејќи ги своите воздушни сили против цивили
  Вистина: Конфликтот започна на 12 април 2014 година, кога офицерот на ФСБ Игор Гиркин ги предводеше „сепаратистите“ да го заземат градот Славјанск. Украина првпат ги искористи своите воздушни сили како одговор на 26 мај, во битката за аеродромот во Доњецк

  6. За време на говорот за алтернативна историја на почетокот на интервјуто, Путин рече дека Украина е вештачки ентитет создаден на иницијатива на Јосиф Сталин
  Вистина: Украина беше додадена на Советскиот Сојуз во 1922 година, под Ленин. Но, Украинската Народна Република беше прогласена во 1917 година – пред преземањето на болшевиците – и призната од руската привремена влада

  7. Тој рече дека Полска го „присилила“ Хитлер да објави војна во 1939 година со тоа што бил „некооперативен“ во неговите планови

  Вистина: плановите на Хитлер вклучуваа истребување на полските Словени и Евреи и повторно населување со Германци. Таканаречената полска провокација користена како изговор за инвазијата беше операција на германско лажно знаме

  8. Зборувајќи за Зеленски, Путин рече дека еднаш го прашал украинскиот претседател зошто тој, како син на ветеран од Втората светска војна, „ќе соработува со неонацистите“.
  Вистина: Таткото на Зеленски е роден во 1947 година, по завршувањето на Втората светска војна

  9. Путин рече дека НАТО има „опции“ да ја признае руската анексија на делови од Украина
  Вистина: Нема. ОН ги прогласи анексиите за нелегални според меѓународното право, а и да сака, НАТО веќе нема право да ја оспорува таа одлука.

  10. Путин тврди дека Украинците се уште се сметаат за Руси
  Вистина: Путин фундаментално погрешно го разбрал украинскиот национален идентитет и лажно верувал дека Украинците се гледаат себеси како Руси, клучна грешка што доведе до катастрофална инвазија. Анкетата од 2022 година покажа дека 93 отсто од Украинците ја поддржуваат независноста, а само три отсто поддржуваат спојување со Русија.

  11. Путин рече дека Зеленски ги забранил мировните преговори со Русија
  Вистина: Зеленски конкретно забрани преговори со Путин и рече дека Украина е „подготвена за дијалог со Русија, но со друг претседател“.

  12. Тој рече дека новинарот на Вол Стрит Журнал Еван Гершкович бил уапсен поради собирање тајни информации за руската војска во име на американските разузнавачки служби

  Вистина: Гершкович пред апсењето работеше како новинар во Русија од 2017 година. Незаконски е приведен со цел да ги принуди САД да се согласат на некакви отстапки.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img