More

  Кралското семејство повторно му сврте грб на принцот Хари

  spot_img

  Прекрасната изјава на принцот Хари од 2016 година, во која тој првпат потврди дека е во врска со американската актерка Меган Маркл, повеќе не е достапна на веб-страницата на британското кралско семејство.

  Во 2016 година и Кенсингтонската палата официјално потврди дека Меган Маркл е новата девојка на британскиот принц Хари. Тој ја потврди врската наспроти критиките за „злоупотреба и малтретирање“ што ги доби неговата нова љубов. Долги години изјавата беше достапна на официјалната веб-страница на британското кралско семејство, но сега врската до неа веќе не е активна.

  Според Newsweek, веб-страницата за архиви на интернет Wayback Machine сè уште има пристап до изјавата на 3 декември 2023 година, но веќе не пристапувала една недела подоцна на 10 декември, што значи дека во тоа време била отстранета.

  „Од мали нозе, принцот Хари беше свесен дека луѓето го поддржуваат. Среќен е што толку многу луѓе го поддржуваат и што може да живее толку привилегиран живот. Свесен е и дека има љубопитност за неговиот приватен живот. Тој никогаш не бил многу опуштен во врска со тоа, но се обидел да задржи густа кожа кога станува збор за интересот на медиумите“, се вели во соопштението на палатата Кенсингтон.

  „Тој ретко преземаше официјални активности, бидејќи се обидуваше да има професионален однос кон медиумите и претпочиташе да се посвети на својата работа и на други теми. Но, минатата недела тоа ги надмина сите граници. Неговата девојка Меган Маркл беше цел на злоупотреба и малтретирање. Некои од нив беа многу јавни, клевета на насловна страница, расни призвук, коментари, сексизам, малтретирање на социјалните мрежи. Нешто беше скриено од јавноста, нејзината мајка мораше да ги турка фотографите за да стигнат до влезната врата, обидите на новинарите и фотографите илегално да влезат во нејзиниот дом и последователните повици во полиција. Весниците му нудеа мито на нејзиното поранешно момче, ги бомбардираа сите нејзини пријатели, колеги и најблиски“, напишаа тие и додадоа дека принцот Хари е длабоко разочаран од тоа и е загрижен за безбедноста на својата партнерка. „Тој е свесен дека многумина ќе речат дека тоа е цената што треба да ја плати и дека ова е прашање на игра. „Хари категорично не се согласува со ова, бидејќи ова не е игра – се работи за нејзиниот и неговиот живот“, заклучија тие.

  Принцот Хари и Меган Маркл се венчаа во мај 2018 година, но се откажаа од кралските должности во 2020 година и се преселија во Калифорнија.

  Според магазинот People, отстранувањето на изјавата на принцот Хари не е единствената промена на веб-страницата на кралското семејство. Во март 2020 година, нивните биографии беа комбинирани, со етикета дека тие повеќе не се активни членови на кралското семејство. Веб-страницата вклучува врска до нивната веб-страница, sussex.com и изјава од 2020 година од кралицата Елизабета која ја поддржува нивната одлука да живеат самостојно.

  „По неколкумесечни разговори и неодамнешни дискусии, задоволен сум што заедно најдовме конструктивен и охрабрувачки пат напред за мојот внук и неговото семејство. Хари, Меган и Арчи секогаш ќе бидат многу сакани членови на семејството. Свесен сум за предизвиците што ги доживеаја поради интензивниот надзор во изминатите две години и ја поддржувам нивната желба да живеат самостојно. Им благодарам за целата нивна посветена работа во оваа земја, а особено сум горд што Меган толку брзо стана дел од семејството. Целото мое семејство се надева дека денешниот договор ќе им овозможи да почнат да градат среќен и мирен нов живот“.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img