More

  Контроверзниот моден додаток од 80-тите се враќа – како го носи Били Ајлиш?

  - Advertisement -

  Беше само прашање на време кога тој додаток ќе се врати од 80-тите и ќе преврти сè наопаку.

  Порано, мини здолништа со плисирање и хеланки на средината на теле се носеа со патики (колку пошироки и полабави, толку подобро).

  За сите кои пораснаа на почетокот на вториот милениум, овој додаток – хеланки – беше врв на секој изглед. Кога го креираа својот изглед, жените се осврнаа на Џејн Фонда во Мадона.

  Хеланките во сите бои се всушност тренд кој се појави на социјалните мрежи, особено кај генерацијата Z: на TikTok лесно можете да најдете упатства како да носите хеланки, но и како да ги направите од ракавите на стар џемпер, па дури и да ги комбинирате со Др. Мартенс. На модната недела во Копенхаген ја видовме и Емили Синдлев во бели чевли и хеланки Прада.

  ХеланкиФото: Profimedia
  Соработката што Сибир Хилс ја започна со Ед Харди минатиот декември е еден од јасните примери кои го потврдуваат нивното враќање. На фотографиите кои ги сподели на својот Инстаграм профил, лесно можевме да ја видиме манекенката Ајрис Ло, која носеше хеланки со сите можни изгледи, како плисирани микроздолништа и проѕирни сандали со потпетици, но бикини и плисирани здолништа со дистописки допир.

  Истата суштина што Рик Овенс во Fashion East ја создаде за пролет 2022: модели кои изгледаат како нешто од Mad Max but Dune, во комбинација со плетени панталони во различни нијанси, од бели до синапни и тридимензионални Chet Lo трикотажа. Две се случајност, три тренд: Dsquared2 е женски бренд кој ги вклучи во својот предлог за следната сезона и ги комбинираше со сандали на платформа.

  Овој додаток, кој го доживеа својот врв во 80-тите, доживува многу логично заживување, кое одговара на враќањето на естетиката Y2K, на која безумно потклекна генерацијата Z.

  Што се однесува до тинејџерските референци, нивната посебна стилска муза е Били Ајлиш: пејачката минатата година неколку пати ги покажа хеланките. Започна со црни, кои ги комбинираше со чевли на платформа и тесен црн фустан. Со нив таа се впушти во своето природно, поспортски терен, бидејќи ги комбинираше со здолниште и кардиган.

  Но, веројатно е дека хеланките ќе излезат во масовна јавност, бидејќи зборуваме за тинејџерската сфера. Сепак, она што јасно го кажаа близнаците Катен е дека овој додаток би можел да најде место и во гардеробата на возрасните, доколку би го комбинирале со фустани од тул, миди здолништа и широки џемпери.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img