More

  Компанијата Тесла загуби 140 милиони долари во биткоини

  - Advertisement -

  Компанијата „Тесла“ загуби 140 милиони долари од инвестиции во биткоини во 2022 година, јавува Би-Би-Си.

  Компанијата му потврди на американскиот регулатор дека изгубила вкупно 204 милиони долари на биткоин, иако 64 милиони долари биле вратени преку тргување.

  На почетокот на 2021 година, соседот инвестираше 1,5 милијарди долари во биткоин, а извршниот директор Илон Маск рече дека тоа ќе биде прифатено како исплата.

  Тој го промени курсот неколку недели подоцна, а Тесла оттогаш ги продаде повеќето од своите биткоини и сега има околу 184 милиони долари во валутата.

  Маск е меѓу најистакнатите шампиони на криптовалутите, а неговите изјави на социјалните мрежи често поттикнуваат значајна трговска активност.

  Купувањето на Биткоин од страна на Тесла во февруари 2021 година предизвика зголемување на цената на криптовалутата за повеќе од 25 проценти на 48.000 долари – рекордно високо ниво во тоа време.

  Вредноста повторно се зголеми во март истата година, кога Маск објави на Твитер дека Tesla ќе им дозволи на клиентите да ги купуваат своите автомобили користејќи Bitcoin.

  Тоа им овозможи на луѓето во САД да обезбедат нарачки со еквивалент на депозит од 100 долари во биткоин, но криптовалутата падна за повеќе од 10 отсто два месеци подоцна кога компанијата се откажа од планот, наведувајќи ја загриженоста за климатските промени.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img