More

  Кој зелен лиснат зеленчук е најдобар за нашето здравје?

  spot_img

  Лиснатиот зелен зеленчук е разновиден, но препознатлив по нивниот изглед и репутација дека е богат со хранливи материи. Ги надминува сите други зеленчуци во изобилство на витамини, минерали, влакна и фитонутриенти.

  Нутриционистот Џен Шмит објаснува за Health дека зеленчукот нуди бројни здравствени придобивки и дека возрасните треба да консумираат две до три порции зеленчук дневно. Лиснатото зеленило е одличен начин да се исполни оваа препорака.

  Постојат многу видови на лиснат зеленчук, а диететичарката Шерил Мусато која работи во клиниката за дијабетес и ендокринологија во Канзас ги издвоила најздравите.

  Блитвата е особено богата со витамин К, важна хранлива материја која влијае на згрутчувањето на крвта и здравјето на коските.

  Една шолја сирова блитва содржи 299 микрограми (mcg) витамин К, што е 249 проценти од дневната вредност што треба да ја добиете.

  Блитвата обезбедува и 12 проценти од дневната вредност на витамините А и Ц, кои се важни за поддршка на имунолошкиот систем.

  Блитвата е најдобра од пролет до есен. Уживајте сирова блитва во салати и сендвичи или зготвена во супи, чорби…

  Една шолја суров кељ содржи 80 mcg витамин К и 19 милиграми витамин Ц. Кељот нуди и 8 проценти од дневната вредност на манган, минерал кој е потребен за неколку функции на телото.

  Како цвекло, кељот е најдобар од октомври до рана пролет. Иако кељот е популарен лиснат зеленчук за салати, на некои луѓе може да им пречи неговата горчина. За да ја ублажите оваа горчина, обидете се да додадете нешто слатко во салатата од кељ, како сечкани јаболка или сушено овошје, советува Мусато.

  Спанаќот обично е достапен во текот на целата година и обезбедува железо, витален минерал потребен за производство на хемоглобин, протеин кој доставува кислород до мускулите.

  Една шолја сиров спанаќ содржи 0,813 милиграми железо, додека една шолја варен спанаќ нуди 6 мг железо.

  Зелка е широко достапна во текот на годината и е особено богата со витамин Ц, а една шолја сирова сечкана зелка содржи 26 mg од овој витамин.

  Иако витаминот Ц е најпознат по својата улога во здравјето на имунолошкиот систем, тој обезбедува и колаген, протеин неопходен за зараснување на раните, пренесува N1 Загреб.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img