More

  Кој е виновен за смртоносниот топлотен бран кој за неколку дена усмрти повеќе од сто луѓе? Научниците се согласуваат …

  spot_img

  Научниците велат дека човечките активности, како што е согорувањето на фосилните горива, предизвикале просечно повисоки температури за 1,4 °C. Но, посебна студија за сушата во јужна Африка вели дека Ел Нињо е првенствено виновен за сушата.

  Топлотниот бран кој однесе многу животи во Западна Африка и Сахел ќе беше целосно невозможен без климатските промени предизвикани од човековата активност, велат научниците, пишува Би-би-си.

  Минатиот месец во Мали беа забележани температури над 48°C, при што една болница поврза стотици смртни случаи со екстремните горештини.

  Научниците велат дека човечките активности, како што е согорувањето на фосилните горива, предизвикале просечно повисоки температури за 1,4 °C. Но, посебна студија за сушата во јужна Африка вели дека Ел Нињо е првенствено виновен за сушата, пренесува Јутарњи лист.

  Голем број земји во регионот Сахел и низ Западна Африка беа погодени од силен топлотен бран на крајот на март и почетокот на април. Топлината најсилно се почувствува во јужните региони на Мали и Буркина Фасо.

  Во Бамако, главниот град на Мали, болницата Габриел Туре објави дека забележала 102 смртни случаи во првите денови од април. Околу половина од луѓето кои починаа беа над 60 години, а болницата рече дека топлината играла улога во повеќето од тие смртни случаи.

  Климатолозите сметаат дека глобалните климатски промени одиграле клучна улога во овој петдневен топлотен бран.

  Новата анализа на научниците вклучени во групата World Weather Attribution сугерира дека високите дневни и ноќни температури не би биле можни без долгорочна глобална употреба на јаглен, нафта и гас, како и други активности како што е уништувањето на шумите.

  Според студијата, поради климатските промени, температурите биле до 1,5 °C над нормалата во Мали и Буркина Фасо, а во текот на ноќта биле 2 °C над просекот.

  „Некои ќе речат дека топлотниот бран со температури повисоки од 1,4 до 1,5 °C не е големо зголемување“, рече Кисвенсида Гигма, климатски научник во Климатскиот центар на Црвениот крст и Црвената полумесечина во Буркина Фасо. Но, оваа дополнителна топлина значеше разлика помеѓу животот и смртта за многу луѓе.

  Иако интензивните топлотни бранови сè уште се релативно ретки во овој регион, истражувачите очекуваат тие да станат почести како што климата се загрева.

  При претиндустриски просечни глобални температури, научниците велат дека настани како неодамнешниот во Мали ќе се случуваат еднаш на секои 200 години. Но, ако глобалната температура надмине 2 °C, силни топлотни бранови ќе се појавуваат на секои 20 години.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img