More

  Кои зачини разладуваат, а кои се препорачуваат да се користат во летните горештини

  spot_img

  Во текот на летото во кујната користете што повеќе зачини и ароматични материи кои имаат својство на ладење.

  Откако луѓето готват, тие користат зачини. Освен што го подобруваат вкусот на храната, ароматичните материи во зачините можат да го стимулираат и трчањето и да ја забрзаат активноста на дигестивните жлезди. Некои мириси влијаат и на количината на крв што срцето ја пумпа низ вените, а со тоа и на крвниот притисок.

  Неопходно е да знаете како правилно да ги користите ароматиката и зачините – ова се смета за вистинска кулинарска уметност. Овде, чувството за вистинската мерка е многу важно. Исто така, потребно е да се знае како поединечните ароматични адитиви се вклопуваат во храната, како се усогласуваат со неа и како комбинацијата на ароматични материи постигнува заоблени мириси и вкусови.

  Зачините, сепак, имаат уште една многу важна особина што треба да се земе предвид. Тоа е дека тие можат да го загреат или ладат нашето тело и да изгаснат или создадат оган во телото. Затоа, важно е кои зачини ги користиме според сезоната.

  Во зима користиме зачини кои не греат, како цимет, каранфилче, кардамон, куркума, морско оревче, анасон, ванила…

  Во лето, сепак, се препорачува да се избегнуваат зачинети зачини и тешко сварлива храна која го загрева телото, вклучувајќи месо, млечни производи, јајца, кафе, чоколадо и пржена храна.

  Па кои се зачините кои пријатно не разладуваат во летните горештини?
  нане

  мелиса

  роза

  црн ким

  цитронела

  лимонска трева

  шафран

  ким

  крес

  лаванда

  мудрец

  босилек

  ловор

  власец

  копар

  коријандер

  оригано

  рузмарин

  мајчина душица

  тарагон

  Извор на разладни зачини: zadravje.si

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img