More

  Кинеските научници развија маска која открива ковид-19

  spot_img

  Кинеските научници развија маска која може да го открие вирусот Ковид 19 или грип во воздухот и да ги предупреди оние што ја носат ако биле изложени на вирусот по 10-минутен разговор со заразено лице.

  Сензорите прикачени на маската можат да реагираат на само 0,3 микролитри од вирусот во воздухот, откривајќи го вирусот covid 19 и вирусите на грип H5H1 и H1N1 во воздухот во рок од 10 минути и испраќајќи известувања до уредот, China Media Group ( CMG) извештаи. Студијата, предводена од шест соработници научници од Универзитетот Тонги во Шангај, беше објавена во научното списание Matter на 19 септември.

  Новиот уред, кој се монтира надвор од маската и има литиумска батерија што се полни, беше тестиран со прскање патогени врз него во затворен простор, симулирајќи реално сценарио каде некој зборува или кашла.

  Сензорите реагирале на течност во количина од 70 до 560 пати помала од онаа што се создава со кивање, испраќајќи предупредувања до безжични уреди како што се телефоните.

  Долгорочната пандемија поттикна масовно носење маски. Сепак, олеснувањето на мерките поврзани со Ковид 19 во многу земји доведе до пад на употребата на маски.

  Истражувањето на компанијата Axios-Ipsos на почетокот на септември покажа дека 37 отсто од Американците носат маска надвор од дома, што е значително помалку од 89 отсто пред две години.

  Сепак, употребата на маски сè уште е широко распространета во некои земји, вклучително и Кина, која се придржува до строгата политика за нулта ковид. Исто така, многу луѓе продолжија да носат маски за да се заштитат од вирусот без оглед на официјалните препораки.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img