More

  Кинески автомобил со лудо ниска потрошувачка на гориво и фантастичен изглед може да се купи во Хрватска

  spot_img

  Хрватскиот автомобилски пазар од денеска е побогат за уште една марка, а тоа е кинескиот бренд Lynk & Co.

  Lynk & Co не е сосема нова во Европа, бидејќи се продава во западните земји на Стариот континент од 2021 година, а сега е активна и на 12 пазари во Југоисточна Европа (Словенија, Хрватска, Србија, Грција, Романија, Бугарија и други).

  Станува збор за бренд кој е дел од кинескиот гигант Geely, а е основан во 2016 година. Кинезите велат дека е украсена со европски дизајн и глобално производство. И не е ни чудо што неговиот дизајн е инспириран од Европа кога знаеме дека е создаден во соработка помеѓу Volvo и Geely. Денес, Geely е сопственик на бројни реномирани брендови како Volvo, Lotus, Polestar, Smart, Zeekr и други.

  Кинески автомобили во Европа Андреј Јелушиќ
  Кинезите наведуваат дека целта им е да имаат бренд во секој сегмент на ценовниот пазар. Lynk & Co е позициониран помеѓу Volvo и Geely и велат дека е „блиску до премиум“ класата. Поточно, по цена е поблиску до Geely, а по безбедност до Volvo.

  Кога станува збор за хрватскиот пазар, важно е да се напомене дека засега постои само еден модел на името – Model 01. Станува збор за модел кој е во Европа од 2021 година, а доставени се повеќе од 57.000 нови возила на датум.

  Model 01 ја дели истата платформа како и познатиот Volvo XC40 и доаѓа во само две бои – сина и црна. Што се однесува до самата опрема, нема дополнителни опции или избори, има два модели и сè е вклучено.

  Lynk & Co нагласува дека со нив безбедноста не е опција и целата безбедносна опрема доаѓа како стандард. Важно е да се нагласи дека Model 01 доби цели пет ѕвезди во Европската програма за проценка на безбедноста на новите возила (Euro NCAP) во 2021 година.

  Model 01 е SUV кросовер придвижуван од plug-in хибриден мотор кој обезбедува 75 km чисто електрично возење. Станува збор за 1,5-литарски бензински мотор со 261 коњски сили, кој во комбинација со електрична енергија ветува потрошувачка од 1,0 l/100 km, доколку редовно го полните.

  Она на што Кинезите се особено горди е технологијата. На пример, сопствениците можат, кога не возат, да им дозволат на другите да го користат возилото со дигиталниот клуч во нивниот паметен телефон, а преку апликацијата Lynk & Co да контролираат што се случува во возилото, дури и преку камерата.

  Кинески автомобили Андреј Јелушиќ
  Моделот 01 ќе се произведува во Кина, а првиот салон на Lynk & Co во Загреб се очекува во текот на август. Lynk & Co е бренд дизајниран и дизајниран во Шведска, а низ Европа овој бренд веќе има 320 сервисни точки.

  Цената во Хрватска е 46.990 евра, а доаѓа со гаранција од 4 години, односно до 120.000 км. Во Хрватска, како и во останатиот дел од Југоисточна Европа, се увезува и дистрибуира од групата SEEAG.

  Ајде да додадеме една интересна работа на крајот. Кога пристигна во Европа, Lynk & Co не можеше да се купи. Поточно, клиентите можеле да се претплатат само на возилото, а месечната претплата би изнесувала околу 500 евра.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img