More

  Ким Џонг-ун: Време е да бидеме подготвени за војна

  spot_img

  Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун изјави за време на неговиот престој на воениот универзитет именуван по неговиот татко дека поради нестабилната геополитичка ситуација околу земјата, време е таа да биде подготвена за војна повеќе од кога било досега, соопшти државната новинска агенција КЦНА. пријавени во четвртокот.

  Во последниве години, под Ким Џонг-ун, Северна Кореја го зголеми своето ниво на вооружување и воспостави блиски воени и политички врски со Русија. Наводно и помага на најголемата земја во светот во војната против Украина, а за возврат добива помош од Русија во стратешки воени проекти.

  „Ако непријателот одлучи да се вклучи во воен конфликт со Северна Кореја, нема да се двоуми да и зададе смртен удар со сите средства“, ја цитираше КЦНА изјавата на Ким Џонг-ун во разговор со студенти и професори на „Ким Јонг“. -ил“ Воен универзитет.

  „Нагласувајќи ја сложената меѓународна ситуација, имено неизвесната и нестабилна воена и политичка ситуација околу Северна Кореја, Ким Џонг-ун рече дека сега е време земјата да биде целосно подготвена за војна, повеќе од кога било досега“, пренесува државната агенција. .

  Претходно овој месец, севернокорејскиот лидер го надгледуваше пробното лансирање на нова хиперсонична балистичка ракета со среден дострел со цврсто гориво.

  Северна Кореја ја обвини соседна Јужна Кореја, како и Соединетите Американски Држави, за провоцирање и подигање на воени тензии, имајќи предвид дека двете земји во последните месеци спроведоа неколку заеднички воени вежби со висок интензитет.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img