More

  Ким Џонг-ун истрела крстосувачка ракета од подморница

  spot_img

  Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун го надгледуваше тестирањето на крстосувачка ракета лансирана од подморница, објавија државните медиуми. Ракетата беше Pulhwasal-3-31 за која Северна Кореја соопшти дека ја развива и тестира минатата недела, објави новинската агенција KCNA.Ким ја разгледа изградбата на подморница на нуклеарен погон, нарекувајќи го нуклеарното вооружување на неговата морнарица итна национална агенда, соопшти КЦНА.

  Војската на Јужна Кореја соопшти дека Северна Кореја истрелала повеќе крстосувачки ракети во морето во близина на нејзиниот источен брег во неделата наутро, без да даде детали.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img