More

  Какви растенија да се засадат и како да се одржуваат што е можно полесно?

  - Advertisement -

  За многумина омиленото годишно време, пролетта, е време кога природата се буди и ги разубавува нашите дворови и дворови. Идеално време е за пролетно уредување со разни растенија и украси. Има неколку работи што треба да ги земете предвид при украсувањето на вашата градина – кои растенија да се засадат во градината, кое е најдобро време за садење цвеќиња и дали можете да користите некои стари предмети како украси.

  Уредување – кои растенија да се засадат?
  При изборот на растенија за градината, имате можност да изберете од многу различни видови украсни, лековити и зачински растенија. Можете да изберете помали дрвја, грмушки, па дури и зеленчук. Во продолжение ви пренесуваме неколку растенија и грмушки кои одлично ќе изгледаат во дворот. Со секое растение можете да прочитате како се одгледува, одржува и кои услови најмногу му одговараат.

  1. Магнолија
  Растенијата што можете да ги засадите може да бидат листопадни, што значи дека траат една година, обично немаат долго цветање, а наесен лисјата почнуваат да им паѓаат или потемнуваат. Едно од најпознатите листопадни растенија, поточно дрвјата за пролетно уредување е магнолијата. Постојат повеќе од 100 видови на ова растение и често се нарекува грмушка или дрво. Има прекрасни розови, бели и виолетови цветови кои ќе го украсат секој двор и градина.

  Како да се засади магнолија?

  Ова растение бара длабока почва која добро ја задржува влагата, а размножувањето се врши со сечи на стеблото во август или со резници. Ако веќе имате дрво што го садите, ставете го во плитка дупка широка околу 30 сантиметри, а почвата треба да биде мешавина од земја и песок. До дрвото ставете дрвен стап за да стои исправено. Ќе се вкорени за околу една година, а може да развие цвеќе во првата година.

  2. Јоргованот
  Повеќегодишните украсни грмушки се најчестиот избор за пролетно уредување. Онаа што ќе изгледа многу убаво, но и ќе ве израдува вас и минувачите со мирисот на јоргованот. Нема да порасне премногу, а изгледа прекрасно во жива ограда. Единствено важно е често да ги кастрете и да се грижите за грмушката да изгледа убаво. Јоргованот може да биде во разни бои, овде најчесто се гледаат бела, розова и виолетова.

  Сортата амур или унгарска јоргован не расте премногу, може да издржи зголемена влажност и суво време дури и без наводнување. Ако барате помала грмушка и сакате јоргован, можете да се одлучите за компактната сорта на јоргованот Мејер, која расте до 1,5 метри во висина.

  3. Снежни топки или вибурнум
  Еден од најпогодните видови за жива ограда се снежни топки, удиковина или вибурнум. Оваа грмушка често се користи за создавање зелени огради, а во цветањето ја разубавува секоја градина и двор. Тоа е листопадна грмушка која може да порасне и до четири метри во ширина. Во пролетта растат цветови во форма на топка, кои заедно со големите листови создаваат вистински букет во градината. Удиковина толерира раст во сенка и помалку сончеви области, а кастрењето е потребно секоја година за да се задржи обликот на грмушката. Обично не е потребно наводнување.

  4. Спиреа или марамче
  Оваа листопадна грмушка потекнува од семејството на рози и може да порасне до два метри во височина. Флексибилен е и лесен за одржување бидејќи е многу издржлив, но најдобро успева на сонце или светла сенка. Поднесува високи и ниски температури и различни почви и влажност. Има пократки листови и помали, шарени цветови кои обично се појавуваат на пролет, во зависност од сортата. Се крои лето, зима или пролет, по правило веднаш по исчезнувањето на цветовите.

  5. Јапонски јавор
  Јапонскиот јавор или Acer Palmatum е листопадно дрвенесто растение со карактеристични распространети лисја. Оваа грмушка е всушност дрво со низок раст, а по пролетните растенија ќе блесне особено наесен. Доколку барате растенија за пролетно уредување кои наесен ќе го красат дворот, јапонскиот јавор е одличен избор. Наесен, неговите лисја се маѓепсно црвени, што изгледа убаво во грмушка широка околу два метри. Најмногу му одговараат утринското сонце и попладневната сенка и релативната влажност. Обично не е потребно кастрење.

  6. Петунии
  Иако е едногодишна цветна градина, таа е прекрасна декорација за пролетно уредување на дворот. Петуниите имаат бројни видови, а во денешно време се зголемува бројот на хибридни видови кои можат да имаат неколку бои. Балконските цвеќиња се одлични, па може да се садат во тегли и саксии. Постојат типови на помали или поголеми цветови, притаени и стоечки, но сите тие се лесни за одгледување доколку ги следите условите што му одговараат.

  Петунија има потреба од добра заштита од ветрот и најдобро успева на сонце или делумна сенка. Температурата до 25 ° C најмногу и одговара. Потребно е редовно да се полева и да се храни, но и да се внимава да нема вишок вода.

  7. Божур или Паеноја
  Ова грмушесто растение дава убави, богати цветови кои се одлични за пролетно уредување. Вкупно има околу 40 видови и ги има во различни бои. Тоа се обично различни нијанси на розова, виолетова и бела боја. Ова е повеќегодишно растение со туберозни корени. Покрај големите цвеќиња, има долги лисја и може да порасне до значителна ширина. Цветовите се појавуваат од април до мај.

  За време на сбожури, им треба многу влага и исцедена почва, а кога ќе процветаат, можат да издржат подолги периоди на суша. Исто така, толерира раст покрај патишта и загаден воздух, најмногу го сака сонцето, но не и ветерот, кој може да ги скрши гранките кои се прилично кревки. Се сади во пролет или есен и не сака други растенија со него.

  8. Азалеа
  Прекрасните бели, розови или портокалови цветови од азалеја се одличен начин за украсување на вашиот двор во пролет. Во зависност од видот, тие цветаат во текот на пролетта, од април до октомври. Оваа листопадна грмушка може да порасне до метар и половина во ширина. Тие претпочитаат малку засенчена површина и богата почва, за да можат да бидат засадени под дрвјата. Отпорни се на ниски температури и не бараат многу грижа по првото цветање. Се кројат откако ќе испаднат цветовите. Во почетокот, по садењето, треба да се полеваат во сушни периоди.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img