More

  Како сакаа да ја убијат кралицата Елизабета Втора.

  spot_img

  Документот објавен од американското ФБИ во понеделникот открива дека покојната кралица Елизабета Втора. закани, вклучително и атентат, за време на државните посети на САД.

  Федералното биро за истраги (ФБИ) објави документ за посетите на кралицата Елизабета Втора. во САД. Документот од 102 страници беше објавен на веб-страницата на ФБИ во понеделникот по барањето за Законот за слобода на информации поднесено од американските медиуми. Документот покажува дека ФБИ помогнал да се обезбеди безбедноста на британскиот монарх за време на нејзините државни посети поради заканите од Ирската републиканска армија (ИРА).

  Во 1983 година – околу еден месец пред посетата на кралицата на Калифорнија – ФБИ беше известен од полицаец дека маж што го сретнал во ирски паб во Сан Франциско, наводно, упатил закана за атентат. Службеникот им рекол на федералните агенти дека мажот сакал да се одмазди за својата ќерка, која била „убиена од гумен куршум во Северна Ирска“. „Тој сакаше да и наштети на кралицата, имено со фрлање предмет од мостот Голден Гејт за време на пловењето на кралската јахта „Британија“, или со обидот да ја убие кралицата за време на посетата на националниот парк Јосемит“, се вели во документите. Затоа Тајната служба планирала да ги затвори премините на мостот Голден Гејт, но не се знае какви мерки биле преземени при посетата на паркот Јосемит, а ФБИ не објави детали за апсењата, наведува Би-би-си.

  Бројни посети на кралицата Елизабета Втора. во САД се случи во време кога растеа тензиите во Северна Ирска. За време на нејзината посета на Њујорк во 1976 година, авион кој ја означи Англија надвор од Ирска прелета над Батери Парк. Пред посетата на кралицата на Кентаки во 1989 година, внатрешен меморандум на ФБИ изјави дека ИРА е континуирана закана за британската монархија. Во меморандумот, исто така, се наведува дека од Бостон и од Њујорк е побарано да останат внимателни за можни закани од членовите на ИРА и тоа веднаш да го пренесат во Луисвил, Кентаки. Кралицата, која поседуваше тркачки коњи, го посетила Кентаки неколку пати, учествувајќи во коњички настани, вклучувајќи го и Кентаки Дерби.

  Кралицата Елизабета Втора. и Роналд Реган Кралицата Елизабета II. за време на нејзината посета на САД во 1983 година, кога беше примена и од американскиот претседател Роналд Реган.
  ФБИ беше во потрага и за време на нејзината државна посета во 1991 година, кога таа требаше да гледа бејзбол натпревар со тогашниот претседател Џорџ Буш. Во исто време, ФБИ ја предупреди тајната служба дека „ирски групи“ планираат протести на стадионот и дека „ирската група резервирала голем дел од билетите“, наведува Би-би-си.

  ФБИ изјави за NBC News дека може да има „дополнителни записи“ надвор од оние објавени оваа недела, но не постави распоред за нивно ослободување. Ирската републиканска армија беше одговорна за смртта на вториот братучед на кралицата, Лорд Маунтбатен, кој загина во бомбардирање крај брегот на округот Слајго во Република Ирска во 1979 година.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img