More

  Како да го намалите крвниот притисок за 5 минути

  spot_img

  Високиот крвен притисок или хипертензија е еден од најчестите здравствени проблеми со кои се соочува современото општество. Се проценува дека секој втор жител во Србија боледува од оваа болест, што е загрижувачка статистика.

  Ако сте еден од оние кои се борат со овој проблем и сакате да најдете брз и ефикасен начин за намалување на крвниот притисок без употреба на лекови, тогаш оваа древна кинеска техника е вистинското решение за вас.

  Фактори кои доведуваат до висок крвен притисок
  Пред да започнеме да ја објаснуваме самата техника, важно е да разбереме што всушност води до покачен крвен притисок.

  Експертите истакнуваат дека главни виновници за оваа состојба се:

  1. Нередовно земање на терапија – многу пациенти кај кои е дијагностицирана хипертензија не се придржуваат до пропишаната терапија, што може да доведе до сериозни компликации.

  2. Стрес – Современиот начин на живот е полн со стресни ситуации, кои можат значително да влијаат на крвниот притисок.

  3. Несоодветна исхрана – Исхраната богата со заситени масти, натриум и шеќер директно придонесува за развој на хипертензија.

  Покрај овие главни фактори, на зголемен притисок може да влијае и генетската предиспозиција, дебелината, консумирањето алкохол и цигари, како и недостатокот на физичка активност.

  Идеални вредности на крвниот притисок
  За да знаете дали вашиот крвен притисок е во нормални граници, потребно е редовно да го контролирате. Вредностите кои се сметаат за идеални се:

  Систолен притисок (горна вредност): 90-120 mmHg

  Дијастолен притисок (пониска вредност): 60-80 mmHg

  Доколку вашите вредности се постојано над 140/90 mmHg, тоа е знак дека имате висок крвен притисок и дека е неопходно да се преземат одредени мерки. Сепак, пред да започнете каква било терапија, важно е да се консултирате со лекар.

  Кинеска техника за намалување на притисокот
  Ако вашиот лекар утврди дека нема потреба од терапија со лекови, тогаш е вистинско време да ја испробате оваа древна кинеска техника за намалување на крвниот притисок. Според д-р Лу Хансен, доктор на московскиот фудбалски клуб „Спартак“, клучот лежи во правилниот проток на крв во мускулите и ткивата.

  Имено, кога крвта стагнира во одреден дел од телото, тоа место станува ризично за развој на разни болести. Решението е да се овозможи непречен проток на крв во проблематичната област, давајќи му на телото шанса да се излечи. Во тоа може да помогне масажата на две специфични точки на телото.

  Првата точка е линијата зад увото
  Првиот регион што треба да се третира е линијата што се протега од зад ушната школка до средината на клучната коска. Оваа линија не треба да се притиска или силно да се масира, бидејќи тоа може да предизвика контра-ефект. Наместо тоа, нежно „галете“ го со нежни движења од врвот до дното, едвај допирајќи се со врвовите на прстите. Повторете 10 пати од двете страни.

  Важно е да се напомене дека оваа масажа треба да се изведува нежно, без силен притисок, за да не се предизвикаат несакани последици. Целта е само да се стимулира протокот на крв, а не да се предизвика болка или непријатност.

  Втора точка – на лицето до увото
  Втората точка што треба да се масира е на лицето, на ниво на ушната школка, точно половина сантиметар од увото во правец на носот. За разлика од претходниот регион, оваа точка треба да се масира посилно, по една минута од двете страни.

  Цврсто заокружете ги врвовите на прстите, но не до степен на болка. Треба да чувствувате удобен притисок, но не и непријатност. Оваа масажа ќе ја стимулира циркулацијата во пределот на лицето и главата, што ќе помогне да се намали крвниот притисок.

  По овој едноставен петминутен третман, вашиот крвен притисок треба да падне. Со редовно применување на оваа техника, заедно со приспособена исхрана и здрав начин на живот, можете ефикасно да го регулирате крвниот притисок без да се потпирате на лекови.

  Дополнителни совети за намалување на крвниот притисок
  Покрај оваа ефикасна масажа, постојат уште неколку природни начини за намалување на крвниот притисок:

  1. Прилагодете ја вашата исхрана – јадете повеќе овошје, зеленчук, цели зрна, риба и здрави масти. Избегнувајте преработена храна, заситени масти, сол и шеќер.

  2. Редовно вежбајте – умерената физичка активност, како пешачење, пливање или возење велосипед, може значително да придонесе за намалување на крвниот притисок.

  3. Опуштете се – Најдете начин да се справите со стресот, без разлика дали тоа е преку медитација, јога, длабоко дишење или некоја друга релаксирачка активност.

  4. Ограничете го алкохолот и солта – прекумерното консумирање алкохол и сол може да ја влоши хипертензијата, па затоа консумирајте ги умерено.

  5. Откажете се од пушењето – пушењето значително го зголемува ризикот од кардиоваскуларни болести, вклучително и хипертензија.

  Со примена на овие совети, во комбинација со древна кинеска техника за масажа, можете ефикасно да го намалите крвниот притисок и да го подобрите целокупното здравје. Сепак, не заборавајте редовно да се консултирате со вашиот лекар и да ги следите неговите совети.

  Хипертензијата е сериозна болест која може да доведе до бројни компликации, како што се срцев удар и мозочен удар, доколку не се лекува соодветно. Затоа е важно да се посветите на вашето здравје и да придавате значење на превенцијата и рано откривање на оваа состојба.

  Со правилен пристап, трпение и дисциплина, можете држете го крвниот притисок под контрола и уживајте во квалитетен и активен живот. Не дозволувајте хипертензијата да ве спречи да ги постигнете вашите цели и соништа. Преземете чекори денес и направете нешто добро за вашето срце и вашето здравје.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img