More

  Јеменските Хути тврдат дека истрелале проектил врз американски воен брод

  spot_img

  Јеменското бунтовничко движење Хути тврди дека лансирало проектил врз американски воен брод во Аденскиот залив.

  Портпаролот на Јахја Саре во изјавата изјави дека Хутите го нападнале USS Lewis B Puller, експедициска мобилна платформа која служи за поддршка на Петтата флота на САД во тој регион.

  Сареа додаде дека тоа е една од „воените мерки во одбраната на Јемен и реафирмирање на одлуката за поддршка на угнетениот палестински народ“, пренесе Би-Би-Си.

  Американската војска сè уште нема коментар.

  Хутите од ноември минатата година напаѓаат трговски бродови во Црвеното Море со беспилотни летала и проектили поради израелската агресија врз Газа.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img