More

  Извлечена е ждрепката за Премиер лигата, шампионот стартува во Лондон

  spot_img

  Веќе во првата недела од август стартува новата сезона во Премиер лигата, чија целосна ждрепка беше одиграна во четвртокот наутро во Англија.

  Новата сезона во Премиер лигата започнува во викендот од 5 до 7 август, што е една недела порано од претходната сезона поради есенскиот термин на Светското првенство.

  Сезоната ќе ја отвори со Кристал Палас и Арсенал во петок на 5 август, додека ден подоцна Ливерпул и Јирген Клоп ќе ги посетат повратниците во Премиер лигата на Фулам. Уште еден повратник од Бурнемут ќе ја пречека Астон Вила, додека Нотингем Форест ќе игра против Њукасл во првиот настап во Премиер лигата. Во сабота на 6 август ќе играат и Лидс – Вулверхемптон, Лестер – Брентфорд, Тотенхем – Саутемптон и Евертон – Челзи.

  Во недела, на 7 август, Ерик тен Хаг ќе дебитира на клупата на Манчестер Јунајтед на домашен терен против Брајтон, додека актуелниот шампион Пеп Гвардиола и неговиот Манчестер Сити, посилниот од Ерлинг Халанд, ќе му гостуваат на Вест Хем.

  Моментално најголемото англиско дерби, она меѓу Сити и Ливерпул, ќе се одигра на 15 октомври на „Енфилд“ и на 1 април на „Етихад“.

  Последното коло пред заминувањето на играчите за Катар ќе биде на 16-ти, закажано за 12-ти и 13-ти ноември. Сезоната ќе продолжи на 26 декември и ќе заврши на 28 мај.

  Премиер лига, распоред на 1. коло од сезоната 2022/23.

  Петок, 5 август: Кристал Палас – Арсенал (21)

  Сабота, 6 август: Фулам – Ливерпул (13.30), Бурнемаут – Астон Вила (16), Лидс – Вулверхемптон (16), Лестер – Брентфорд (16), Њукасл – Нотингем Форест (16), Тотенхем – Саутемптон (16), Евертон – Челзи (18.30 ч.).

  Недела, 7 август: Манчестер Јунајтед – Брајтон (15), Вест Хем – Манчестер Сити (17.30 ч.).

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img