More

  Измешајте ги двете состојки – ослободете се од бубашвабите

  spot_img

  Борбата со лебарки не мора да вклучува груби хемикалии и токсини.

  Лебарките се штетници со кои се борат многу домаќинства, особено по поплавите, бидејќи лебарките обично бараат влага.

  Многу луѓе не знаат дека најдобриот лек за лебарки веќе го има во вашите домови.

  Експертите за контрола на штетници велат дека можете ефикасно да се ослободите од лебарките користејќи природни лекови кои можеби веќе ги имате во вашиот дом.

  Исто така запомнете дека превенцијата е подобра од лекувањето. Проверете ги советите како да ги спречите лебарките да влезат во вашиот дом, обезбедени од CityMagazine.

  Шеќер и боракс
  Бораксот е ефикасен при наезда на лебарки бидејќи полека го суши егзоскелетот на инсектите, влијае на нивниот дигестивен систем и на крајот ги убива. Измешајте боракс и шеќер во сооднос 3:1.

  Масло од нане
  Маслото од пеперминт е еден од најефикасните производи за контрола на штетници на пазарот, па не е изненадување што е ефикасно и во контролирањето на наездата на лебарки. Спрејот со масло од нане ги отфрла лебарките на нетоксичен начин и е безбеден за употреба кај деца. Измешајте 15 капки масло од нане и три децилитри вода и со смесата испрскајте ги местата каде сте забележале бубашваби.

  Сок од лимон
  Лимонот има природни антипатогени својства кои ги одбиваат лебарките. Додадете две до три лажици сок од лимон во неколку литри вода. Откако добро ќе ја измешате течноста, натопете крпа во неа, исцедете ја и избришете ги проблематичните области.

  Борна киселина
  Најдобар домашен лек за да се ослободите од бубашвабите е борната киселина. Боровата смеса се прави така што се мешаат еднакви количини брашно и шеќер и се формираат топчиња.

  Како засекогаш да се ослободите од бубашвабите?
  Најдобар начин засекогаш да се ослободите од бубашвабите е да отстраните се што ги привлекува. Ова бара повеќе од добро одржување и чистење на кујната.

  Редовно празнете го ѓубрето или држете го затворено. Бубашвабите не се многу пребирливи, па ќе изедат се.

  Не оставајте садови во мијалник. Бубашвабите секогаш бараат храна и тоа им е подеднакво привлечно како и храната оставена на кујнскиот пулт – чувајте ја храната во затворени садови.

  Не оставајте неизедена храна за домашни миленици во чинии.

  Исчистете го подот со правосмукалка после секој оброк. Ова бара многу труд, но доколку имате проблем со бубашвабите, доволни се трошки од свежо изедена или зготвена храна за да ги нахраните – исто како глувците.

  Спречете го нивниот пристап до вода. Се сеќавате на тој мијалник полн со вода? Мијалник полн со вода, чинии со вода за домашни миленици… Сето тоа се извори на вода за жедните бубашваби.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img