More

  Италија воведува строги правила за инфлуенсерите: „Ова е крајот на Дивиот Запад“

  spot_img

  Италијанските инфлуенсери и другите креатори на содржини на социјалните мрежи наскоро би можеле да бидат обврзани со истите правила како и традиционалните медиуми кога објавуваат содржина на интернет. Активностите на инфлуенсерот ќе ги следи Италијанската агенција за комуникации (AGCOM), пренесува Би-Би-Си.

  Правилата првично ќе важат за инфлуенсери со повеќе од милион следбеници. „Дивиот запад на влијателите заврши“, рече шефот на AGCOM, Џакомо Ласорела. „Почнуваме со големите, но и другите ќе мора да се прилагодат“, изјави тој за весникот „Ла Република“.

  Истакнати инфлуенсери ќе се соочат со високи казни доколку не успеат јасно да ги означат соработките со брендови или да ги откријат своите комерцијални интереси. Предложените упатства, исто така, имаат за цел да ги заштитат децата, со нов сет на регулативи кои вклучуваат строги казни за влијателите кои не ги рекламираат правилно соработките на нивните брендови и сопствените комерцијални интереси, со казни до 250.000 евра.

  AGCOM во соопштението рече дека нејзините мерки ќе се однесуваат на „комерцијалната комуникација и заштитата на основните права на луѓето, малолетниците и спортските вредности“. Во случај на пласман на производи, „инфлуенсерите се должни да вметнат предупредување за рекламниот карактер на содржината“, се наведува во соопштението за медиумите.

  Инфлуенсерот рекламираше божиќна торта тврдејќи дека ќе помогне во детска болница
  Многумина ќе ја видат одлуката на AGCOM како поврзана со неодамнешниот скандал со големата италијанска инфлуенсерка Кјара Ферањи – што Ласорела го негираше.

  Во декември, Ферањи, кој има речиси 30 милиони следбеници на Инстаграм, беше казнет со нешто повеќе од еден милион евра поради тврдењето дека продажбата на „дизајнерска“ розова божиќна торта ќе помогне во финансирањето на детската болница во Торино. Во реалноста, производителот на колачи ги дал парите во болницата неколку месеци пред да биде лансиран производот.

  Во изјавата објавена до нејзините следбеници, таа рече дека направила „грешка со добра волја… со поврзување на комерцијална активност со добротворна активност“. Минатата недела италијанската полиција објави дека Ферањи официјално ќе биде под истрага за измама во врска со случајот со божиќната торта.

  Минатата година во другите европски земји беа воведени построги правила за инфлуенсерите.

  Во јуни, Франција донесе закон според кој инфлуенсерите би можеле да се соочат со затворска казна доколку се открие дека ги прекршиле новите регулативи за рекламирање. Тоа беше првпат работата на инфлуенсер да биде законски дефинирана во Европа.

  Во октомври, Европската комисија објави дека ќе го зголеми надзорот врз деловните практики и активностите на влијателите, наведувајќи дека креаторите на дигитални содржини ќе мора „да ги следат фер комерцијалните практики, а нивните следбеници имаат право на транспарентни и веродостојни информации“.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img