More

  Иран најави промена на својата нуклеарна доктрина доколку се чувствува загрозен

  spot_img

  Иран ќе мора да ја промени својата нуклеарна доктрина доколку Израел му се закани, изјави советникот на врховниот водач на Иран Камал Харази, предизвикувајќи загриженост за иранското нуклеарно оружје.

  „Не планиравме да изградиме нуклеарна бомба, но ако опстанокот на Иран е загрозен, нема да имаме друг избор освен да ја промениме нашата воена доктрина“, рече Харази, објави иранската Студентска вести мрежа, додавајќи дека Техеран веќе објавил дека има потенцијалот да се изгради такво оружје.

  Врховниот водач на Иран Али Хамнеи го забрани развојот на нуклеарно оружје со фатва во раните 2000-ти, повторувајќи ја својата позиција во 2019 година кога изјави дека „градењето и складирањето нуклеарни бомби е погрешно, а нивната употреба е харам (религиски забранета)… Иако ние имаат нуклеарни технологии, Иран решително го избегнува тоа“.

  Но, во 2021 година, тогашниот ирански министер за разузнавање рече дека притисокот на Западот може да го принуди Техеран да работи на нуклеарно оружје.
  „Во случај ционистичкиот режим (Израел) да ги нападне нашите нуклеарни постројки, ние повеќе нема да се двоумиме“, додаде Харази.

  Во април, Иран и Израел го достигнаа историскиот максимум, при што Техеран директно лансираше околу 300 проектили и беспилотни летала кон Израел како одмазда за непотврдениот израелски напад врз комплексот на иранската амбасада во Дамаск, кој резултираше со жртви.

  Иран ги развива своите нуклеарни постројки во последниве години, тврдејќи дека тие служат чисто цивилни цели.

  По долготрајните преговори поради загриженоста дека Техеран би можел да развие нуклеарно оружје, Иран потпиша нуклеарен договор во 2015 година со кој драстично се ограничува збогатувањето ураниум и ја овластува Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) да врши строги инспекции.

  Оттогаш, Соединетите Држави се повлекоа од договорот во 2018 година за време на тогашниот претседател Доналд Трамп, а Техеран почна да збогатува ураниум и се приближи до чистотата на ураниум од типот оружје, како и ограничувањето на инспекциите на МААЕ.

  Неодамна, поранешни водечки ирански политичари навестија дека земјата сега е технички способна да развие нуклеарно оружје.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img