More

  Иран ќе распореди специјални сили и оклопни единици долж границата со Ирак

  spot_img

  Иран ќе распореди специјални сили и оклопни единици долж границата со Ирак, изјави денеска бригадниот генерал на Корпусот на Исламската револуционерна гарда (ИРГЦ), Мохамад Пакпур.

  Тој истакна дека зајакнувањето на границата е со „цел да се спречат упади на терористи”.

  ИРГЦ изминатите недели презеде серија напади врз курдски цели во северниот дел на Ирак. Официјален Техеран ги обвинува Курдите дека ги поддржуваат протестите во Иран, што почнаа на 16 септември по смртта на 22-годишната Махса Амини која одби да носи бурка. Таа беше приведена од полицијата за морал поради непочитување на строгите ирански кодекс за облеката на жените.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img