More

  Илон Маск им порача на работниците на Тесла: вратете се во канцеларија или напуштете ја компанијата

  spot_img

  Извршниот директор на Tesla Inc бара од вработените да се вратат во канцеларија или да ја напуштат компанијата, се вели во е-пошта испратена до вработените од Ројтерс.

  „Сите работници на Tesla мора да поминуваат најмалку 40 часа неделно во канцеларија“, напиша Илон Маск во е-пошта во вторникот вечерта. „Ако не се појавиш, ќе претпоставиме дека си дал отказ“. „Колку старееш, толку треба да бидеш повидлив“, пишува Маск. „Затоа толку долго живеам во фабриката – за работниците на линијата да видат дека работам со нив. Да не го направев тоа, Тесла одамна ќе банкротираше“.

  Два извори ја потврдија автентичноста на мејлот, кој беше прегледан од Ројтерс. Тесла не одговори на барањето за коментар.

  Големите технолошки компании во Силиконската долина не бараат од работниците да се вратат во канцелариите со полно работно време, или поради отпорот на индивидуалните работници или поради повторното заживување на случаи на коронавирус во Калифорнија.

  Тесла го пресели своето седиште во Остин, Тексас, но некои останаа во областа на заливот Сан Франциско. „Секако, има компании кои не го бараат ова, но кога последен пат лансираа нов премиум производ? Помина некое време“, напиша Маск во мејл.

  Еден вработен во компанијата прашал: „Ако дојде до масовен егзодус, како Тесла би ги завршил проектите? Мислам дека инвеститорите не би биле многу среќни“.

  Групата за работнички права во Калифорнија верува дека безбедноста на работниците не е важна за Маск и дека е добро документирана.

  Стивен Најт, главен извршен директор на Worksafe, напиша во е-пошта до Ројтерс дека „небрежноста на Тесла за безбедноста на работниците за жал е добро документирана, што вклучува исмевање на бирото за јавно здравје на почетокот на пандемијата“, напиша тој.

  Во мај 2020 година, Маск повторно ја отвори фабриката на Тесла во Фремонт, Калифорнија, со што ги прекрши мерките за спречување на ширењето на коронавирусот во округот Аламеда.

  Компанијата регистрирала 440 случаи на инфекција во фабриката од мај до декември 2020 година.

  Маск ги ублажи ризиците од коронавирусот велејќи дека „паниката за коронавирусот е глупава“ и дека децата се „суштински имуни“ на коронавирусот. Подоцна двапати имаше ковид. Маск минатиот месец изјави дека „Американците се обидуваат да избегнат да одат на работа“.

  Додека некои големи работодавци прифатија долгорочна работа од дома, други, како Google на Alphabet Inc, бараат од работниците постепено да се враќаат во канцелариите.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img