More

  Храна што треба да ја избегнувате доколку сакате подобра концентрација

  spot_img

  Понекогаш се чини невозможно да се концентрирате доволно долго за да завршите со работа или училиште.

  Седиме на нашиот компјутер со најдобри намери, за на крајот да се префрлиме помеѓу десет различни јазичиња бидејќи нашиот фокус е секаде, освен на задачата што е при рака.

  Анксиозноста, депресијата, недостатокот на сон и здодевноста може да предизвикаат проблеми со концентрацијата, но и исхраната може да игра улога.

  Кога станува збор за оваа врска, диететичарот Џа Боаки изјави за HuffPost дека е важно да се запамети дека поединците имаат различни реакции на храната и можат да се справат со различни здравствени проблеми, пренесува Index.hr.

  Значи, постојат некои намирници и пијалоци за кои научните истражувања покажуваат дека всушност можат да ја попречат нашата концентрација. Лекарите и диететичарите ги открија најголемите виновници.

  Пецива и бел леб
  Неврологот д-р Ариф Далви рече дека едноставните јаглехидрати, како што се колачите и белиот леб, може да предизвикаат скок на шеќерот во крвта, што пак може да предизвика проблеми со концентрацијата. Боаки се согласил, објаснувајќи дека кога шеќерот во крвта е премногу висок или премногу низок, тоа може да предизвика проблеми со концентрацијата, а едноставните јаглехидрати може да го предизвикаат.

  Многу солена храна
  Доколку за ручек имаме инстант супа, помфрит, чипс или сендвич со разни видови месо, можно е да имаме проблеми со концентрацијата во текот на попладневните часови, вели Далви.

  Тој објаснува дека храната богата со сол може да предизвика дисбаланс на електролити. Кога тоа ќе се случи, предизвикува воспаление во мозокот што може да се меша со краткорочната меморија и концентрацијата.

  Газирани и слатки пијалоци
  „Пијалаците како што се газираните сокови може да предизвикаат брзо зголемување на шеќерот во крвта проследено со пад на шеќерот во крвта. Така, додека овие пијалоци првично го преплавуваат мозокот со гликоза, што теоретски би помогнало во концентрацијата, последователниот пад на шеќерот ја негира оваа краткорочна корист и всушност ни го отежнува одржувањето на фокусираната концентрација“, предупредува диететичарот Клер Рифкин.

  Кафе
  Кафето е уште еден пијалок на кој многу луѓе се обраќаат за да ја подобрат концентрацијата, но и Далви и Боаки велат дека премногу може да го влоши.

  „Ако пиете малку, тоа може да ве направи повнимателно, но ако продолжите да пиете се повеќе и повеќе, придобивките исчезнуваат. Тоа е затоа што премногу кофеин може да направи некого вознемирен или вознемирен“, заклучил Далви.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img