More

  Храна која може да спречи солзи додека сечкате кромид

  spot_img

  Кромидот е ароматичен и незаменлив дел од многу јадења, но често неговата подготовка не е толку пријатна бидејќи предизвикува солзи при сечењето.

  Сечењето кромид може да биде прилично непријатно искуство бидејќи предизвикува печење и насолзени очи, но сепак, можете да го спречите тоа со користење на сок од лимон.

  Кромидот е ароматичен и незаменлив дел од многу јадења, но често неговата подготовка не е толку пријатна бидејќи предизвикува солзи при сечењето. И додека сите тврдат дека го имаат најдобриот трик за да ги намалат солзите при сечењето кромид, готвачите користат уште еден кујнски производ.

  Трикот што го сподели турската готвачка Мелиз Берг, позната по прекарот Мелиз Кукс на социјалните мрежи, а препорачана од други професионални готвачи, е употребата на лимони.

  Како што може да се види на видеото од приготвувањето на еден од нејзините рецепти за супа, Мелиз пред да го исече кромидот пресекува лимон на половина, а даската за сечење ја намачка со сок од лимон.

  Ензимот кој предизвикува амино киселините во кромидот да предизвикаат чувство на печење работи добро на одреден опсег на pH. Киселина како лимон или оцет ќе го забави ензимот што доведува до солзи.

  Забавувањето на ензимот кој предизвикува солзи на кромидот има уште една придобивка: ја задржува недопрена аминокиселината која му дава способност на кромидот да го подобри вкусот во рецептот, пренесува Klix.ba.

   

   

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img