More

  Холивудската актерка Глен Клоуз би ја посетила Македонија поради филмот „Пред дождот“ на режисерот Милчо Манчевски

  spot_img

  Холивудската актерка Глен Клоуз би ја посетила Македонија поради филмот „Пред дождот“ на режисерот Милчо Манчевски.

  Во промотивно видео по повод доделувањето на највисоките филмски признанија, Клоуз беше прашана кој филм ја инспирира да посака да посети некоја земја.

  – Постои филм што се вика „Пред дождот“ и е снимен во Македонија. Очигледно е многу стар. Многу работи се случувале таму. Никогаш нема да го заборавам – рече Клоуз.

  Филмот на Манчевски во 1994 година беше номиниран за Оскар. Своевремено ја доби и престижната награда Златен лав за најдобар филм на фестивалот во Венеција.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img