More

  Холандската полиција го заврши пропалестинскиот протест на Универзитетот во Амстердам

  spot_img

  Холандската полиција за борба против нереди го растури пропалестинскиот протест на Универзитетот во Амстердам во вторникот наутро, при што уапси околу 125 лица во повремени насилни судири, соопштија властите.

  Во пораките објавени во текот на ноќта на социјалните мрежи X, полицијата рече дека мора да дејствува за да го запре настанот и да ги растури шаторите поставени од демонстрантите кои беа насилни кон полицијата.

  „Полициската рација беше неопходна за да се воспостави ред. Гледаме снимки на социјалните мрежи. Разбираме дека овие снимки може да изгледаат интензивни“, соопшти полицијата.

  Локалните медиуми покажаа дека демонстрантите пукаат со пиротехнички средства кон полицајците, но засега нема извештаи за повредени од двете страни.

  „Сега сè е тивко… полицијата останува во близина на кампусот во Ротерсејланд“, соопшти полицијата подоцна на X.

  Министерот за образование во заминување, Роберт Дијкграф, рече дека универзитетите се место за дијалог и дебата и дека е разочаран што полицијата мора да интервенира.

  Студентските протести поради војната и академските врски со Израел почнаа да се шират низ Европа, но останаа многу помали од оние во САД.

  Минатиот петок, полицијата влезе во престижниот француски универзитет Sciences Po во Париз и ги отстрани студентските активисти кои ги окупираа неговите згради.

  Повеќе од 100 студенти го окупираа Универзитетот Гент во Белгија, и поради климата и поради протестите во Газа кои сакаат да ги продолжат до среда.

  Универзитетите ширум светот станаа сцени на пропалестински протести во кои активисти бараат прекин на окупацијата на Газа, прекин на убиствата на цивили и деца и обезбедување храна, вода и засолниште за жителите на Газа.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img