More

  Хакери ја нападнаа најголемата хрватска болница: „Принудени сме да ги исклучиме сите системи“

  spot_img

  Загрепската клиничка болница во четвртокот наутро беше мета на хакери, од кои соопштија дека се принудени да ги исклучат сите системи и дека ваквата состојба нема да ги загрози пациентите.

  Сајбер напад врз системите на загрепскиот Клинички болнички центар е евидентиран во четвртокот наутро, соопштија од болницата.

  Воедно изјавија дека заради дополнителни проверки се принудени да ги исклучат сите системи, а ќе ги вратиме во производство кога ќе се уверат во нивната безбедност и исправност.

  Споменатата состојба нема да ги загрози пациентите во КБЦ Загреб, велат од болницата.

  Хакерскиот напад врз болницата беше извршен еден ден откако хакерите извршија DDoS напад во средата попладне на неколку веб-страници на хрватските институции, вклучително и Министерството за финансии, даночната управа, CNB и Загрепската берза, кои беа нагоре. околу 20 часот.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img