More

  Гвардиола и Компани еден против друг – СК1 од 18.45 часот

  spot_img

  Во првиот четвртфинален натпревар од ФА Купот, во сабота (18:45 часот, Спорт Клуб 1) ќе се сретнат Манчестер Сити и Барнли. Пеп Гвардиола и Винсент Компани.

  Винсент Компани ќе го донесе својот тим на местото каде што забележа исклучителен успех како капитен. Тоа ќе биде дуел на екипа која се бори за нова титула во Премиер лигата и екипа која е далеку пред сите во Чемпионшип и веќе може да се каже дека ќе се врати во елитата.

  Компани 11 години го носеше дресот на Сити и со Граѓаните освои четири титули во Премиер лигата.

  „Тој беше неверојатно важен. Една од најголемите легенди со кои сум работел“, изјави Гвардиола за Компани пред овој натпревар и се пошегува:

  „Сè уште сум малку загрижен. Кога ќе дојдете во ситуација кога тимот против кој играте е предводен од играч што сте го тренирале, тогаш сфаќате колку години имате“.

  Гвардиола додаде дека е убеден оти Компани еден ден ќе се врати во Сити: „Кога го видов неговиот тим, ми стана уште појасно“. Кога, не знам, но сигурен сум дека еден ден ќе биде повторно тука“.

  „Исклучително сум благодарен за секој момент што го поминав во Манчестер Сити. Но, на овој натпревар морам да му пристапам како на секој друг, тоа е моја работа и ја сакам“, изјави Компани.

  Тој му возврати на комплиментите на поранешниот тренер:

  „Би сакал Гвардиола да остане во Сити уште десет години, тој е најдобриот менаџер во светот. Разбирам дека вашите прашања се вакви поради мојата поврзаност со Сити и наклонетоста кон клубот, но сакам да биде јасно дека имам најголема почит кон клубот што го водам и дека не сакам да одговорам на ниту еден шпекулации, а тоа што ме прашувате дали некогаш ќе се вратам во Градот не е ни шпекулација, туку е сериозно пресилен измислица“, изјави Вокер.

  На 37 натпревари во Чемпионшип сезонава, Барнли постигна 73 гола со само 29 примени. За тоа време, Барнли загуби само двапати и нема пораз од 5 ноември минатата година.

  Манчестер Сити – Барнли, за место во полуфиналето на ФА Купот – Спорт Клуб 1 од 18.45 часот.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img