More

  Грчката крајбрежна стража наводно фрлила мигранти во морето. Сведоштвата се застрашувачки

  spot_img

  Се вели дека грчката крајбрежна стража е одговорна за смртта на десетици мигранти во Средоземното Море во текот на три години, според истрагата објавена денеска од британски Би-би-си. Според анализата на 15 инциденти, се вели дека користела ужасни методи на нелегално враќање, што завршило трагично – меѓу другото, наводно фрлала мигранти со врзани раце намерно од палубите во морето. Грчката крајбрежна стража ги негира сите наводи за незаконски дејствија.

  Грчката крајбрежна стража предизвика смрт на десетици мигранти во Средоземното Море во текот на изминатите три години, според британски Би-Би-Си, очевидци велат дека, меѓу другото, припадниците на крајбрежната стража намерно фрлиле најмалку девет мигранти во бродот. морето. Така, анализата на Би-Би-Си заклучува дека најмалку 40 луѓе се верува дека загинале затоа што морале да ги напуштат грчките територијални води или биле вратени во морето откако стигнале до грчките острови.

  Грчката крајбрежна стража веќе одговори на извештајот и остро ги отфрли сите наводи. Кога новинарите му покажаа на поранешен висок офицер на грчката крајбрежна стража снимката на која се гледа како крајбрежната стража однела 12 лица на отворено море со брод на грчката крајбрежна стража, а потоа ги оставила на гумен чамец, офицерот станал и ја напуштил просторијата.

  Додека неговиот микрофон сè уште е вклучен, новинарите го слушнаа како вели дека тоа е „јасно незаконско дело“ и „меѓународно злосторство“.

  Сведоците често исчезнуваат или се плашат да зборуваат
  Грчката влада веќе подолго време се бори со наводите за нелегално принудно враќање на мигрантите. Луѓето кои се обидуваат да стигнат до грчкиот брег со брод најчесто се туркаат – тоа е т.н јас. турканици, кои се однесуваат на системско илегално враќање на мигрантите во соседна земја без да им се обезбеди пристап за азил – назад кон Турција од каде што ја преминале границата.Британскиот Би-Би-Си сега за првпат анализираше голем број инциденти во кои акциите на грчката крајбрежна стража директно предизвикаа жртви. Тие анализирале 15 инциденти кои се случиле помеѓу 2020 и 2023 година, во кои животот го загубиле 43 лица. Анализата се фокусираше на локалните медиуми, невладините организации и турската крајбрежна стража.

  Во исто време, извештајот предупредува дека проверката на таквите сведоштва е исклучително тешка, бидејќи сведоците често исчезнуваат или премногу се плашат да зборуваат. Во четири од наведените 15 инциденти, тие успеале да ги потврдат и сведочењата со помош на разговори со очевидци.

  Според извештајот, во пет случаи грчките власти фрлиле мигранти директно од палубата во морето. Во четири случаи, сведоците објаснија дека успеале да се симнат на грчките острови, но потоа биле ловени од властите како животни. Во неколку други случаи, сведоците објаснија дека биле натоварени на сплавови или гумени гумени чамци и биле испратени на отворено море. Сплавовите потоа набрзо биле испразнети, бидејќи очигледно биле дупнати.

  Една од најстрашните приказни за Би-Би-Си ја даде еден Камерунец кој објасни дека слетал на грчкиот остров Самос во септември 2021 година. Тој нагласи дека има намера да се регистрира кај грчките власти како барател на азил. Само што се закотвиле, полицијата им пришла.

  „Двајца полицајци беа облечени во црно, а тројца во цивилна облека. Беа маскирани и им ги гледавме само очите“, објасни тој. Тој рече дека тој, заедно со уште двајца мигранти – уште еден од Камерун и маж од Брегот на Слоновата Коска – биле принудени да се качат на брод на грчката крајбрежна стража, каде што глетката станува сè пострашна.

  „Почнаа со Камерунец. Го фрлиле во вода. Еден човек од Брегот на Слоновата Коска рекол: „Спаси ме, не сакам да умрам…“ и на крајот само неговата рака била над водата, а телото под вода. Полека и неговата рака се лизна под водата и водата го проголта“, објасни тој за Би-Би-Си. Камерунецот кој остана на палубата потоа беше претепан. „Удари паднаа врз мојата глава. Беше како да удираш животно“, рече тој. Тогаш и тој бил турнат во морето без појас за спасување, но успеал да доплива до брегот. Телата на другите двајца мигранти, Сиди Кеита и Дидие Марсијал Куаму Нана, беа извлечени од водата од страна на припадниците на турската крајбрежна стража.

  Адвокатите на преживеаните сега бараат грчките власти да отворат случај за двојно убиство против петмината полицајци.

  „Тие умреа еден по друг“
  Тоа е слична морничава приказна

  За Би-Би-Си изјавил човек од Сомалија кој бил приведен од локалната крајбрежна стража по пристигнувањето на островот Хиос. И тој бил фрлен во вода, а пред тоа му биле врзани рацете зад грб. „Ме фрлија врзана во водата. Сакаа да умрам“, објасни тој, додавајќи дека преживеал пливајќи по површината на водата додека рацете не успеале да се ослободат од врзивите. Тој само слетал на копно затоа што бил забележан од турската крајбрежна стража.

  Во инцидентот во септември 2022 година, во кој властите потврдија најголем број смртни случаи до сега, брод со 85 мигранти доживеа дефект на моторот во близина на грчкиот остров Родос. Мохамед, од Сирија, за Би-Би-Си изјавил дека на помош била повикана грчката крајбрежна стража, која ги качила на брод, ги вратила во турските води и ги ставила на сплавовите за спасување. Мохамед рече дека абортусот што му бил даден нему и на неговото семејство немал правилно затворен вентил. „Веднаш почнавме да нуркаме, го видоа… Не слушнаа како врескаме, но сепак не пуштија“, рече тој.

  „Првото дете што почина беше синот на мојот братучед. Потоа умреле еден по друг. Уште едно дете, уште едно дете, а потоа и мојот братучед исчезна. До утрото умреле седум или осум деца. Моите деца починаа наутро… непосредно пред пристигнувањето на турската крајбрежна стража“, објасни тој во трагичната приказна.

  Грчкиот закон им дозволува на сите мигранти кои бараат азил да го пријават своето барање на неколку острови во посебни центри за регистрација. Сепак, голем број сведоци, кои беа контактирани од репортерите на Би-Би-Си со помош на невладината организација за помош на мигранти Консолидирана спасувачка група, рекоа дека тие биле приведени од крајбрежната стража уште пред да стигнат до споменатите центри.

  Како што објаснија, многу припадници на полицијата работеле тајно и биле приведени во цивилна облека и често маскирани веднаш по пристигнувањето на грчка територија. Според групите за човекови права, илјадници луѓе во Европа биле принудени да се вратат во Турција од Грција на вакви и слични начини. На тој начин беше прекршено и нивното право да аплицираат за азил, кое е втемелено во меѓународното и правото на ЕУ.

  „Ова не е нуклеарна физика… Ова е меѓународно злосторство“
  Како дел од подготовката на извештајот, британските новинари на Би-Би-Си разговарале и со австрискиот активист Фајад Мула, кој им рекол дека минатиот февруари на грчкиот остров Лезвос со свои очи сфатил колку се тајни таквите операции.

  Додека се движел кон местото каде што често се вели дека мигрантите биле насилно вратени, бил запрен од човек со качулка, кој подоцна се испоставил дека работи во полиција. Според него, полицијата потоа се обидела да ја избрише снимката снимена од камерата на контролната табла на автомобилот на Фајад, на која се гледа како мажот го запира и го обвинува за отпор кон полицијата. На крајот, не беа преземени дополнителни дејства.

  Два месеци подоцна, австриски активист успеа да го сними присилното враќање на група мигранти, меѓу кои и жени со бебиња, на блиската локација. Како што може да се види на видеото објавено од „Њујорк тајмс“, групата била донесена на пристаништето со необележано комбе и натоварена на мало чамец, кој прво ги однел до брод на грчката крајбрежна стража пред да се префрли на гумен чамец биле испратени на отворено море.

  Снимката, чија автентичност ја потврди и Би-Би-Си, новинарите му ја покажаа и на поранешниот шеф на специјалните операции на грчката крајбрежна стража, Димитрис Балтакос. Тој и пред разговорот негираше дека грчката крајбрежна стража некогаш направила нешто незаконско, но по прегледувањето на видеото само рече дека не сака да шпекулира за нејзината содржина. За време на паузата што ја направи за време на интервјуто, новинарите на Би-Би-Си го снимија како на грчки вели: „Не им кажав многу, нели? Тоа е прилично јасно, нели. Ова не е нуклеарна физика. Не знам зошто го направија тоа сред бел ден… Тоа е… очигледно нелегално. Ова е меѓународен криминал“.

  Грчката крајбрежна стража во „благородна мисија“
  Грчкото Министерство за поморски работи и островска политика изјави за Би-Би-Си дека снимката моментално ја истражува независно национално тело за транспарентност. Истражувачка репортерка интервјуирана од новинарите на Би-Би-Си на островот Самос рече дека контактирала и разговарала со припадник на грчките специјални сили преку апликацијата за запознавање Тиндер. Кога ја повикал од „воениот брод“, таа го прашала повеќе за неговата работа и што се случува кога ќе се забележи брод со мигранти.

  машина за перење
  Додадете го ова во вашата машина за перење наместо омекнувач: вашата облека ќе мириса со денови
  ИНСПИРАЦИЈА
  16 јуни 2024 година
  1
  Овофис Џенкинси
  Откриен нов вид змии: неговото однесување

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img