More

  Град со големина на јајце падна во Словенија, силни налети на ветер, прекин на струја

  spot_img

  Силно невреме со силни налети на ветер ја зафати словенечка Истра. Граѓаните известуваат дека врне пороен дожд, а на места се и без струја. Од Ајдовшчина известуваат за силен град.

  Силно невреме се приближи до словенечка Истра од југ и ќе продолжи да се движи кон север, поточно кон Горишка и Горењеска. Врз основа на радарската снимка се очекуваат обилни врнежи од дожд, а можна е и појава на град.

  Невремето е придружено со силни налети на ветер.

  Прекини на струја се забележани во областа Порторож, Луција и Изола. Без струја останаа и во Парекаго. Како што изјавија за N1 од компанијата Електро Приморска, проблемите со струјата на крајбрежјето во најголем дел се решени.Според мештаните, на патиштата има многу вода. Во Шкофија возачите застанаа на коловозот поради обилните врнежи, а во Изола падна град со големина на лешник.

  Како што јави порталот Неурје.си, интензивните ќелии на бура во Горишки предизвикуваат обилни врнежи од дожд. Град со големина на јајце падна во Ајдовшчина, пренесува Неурје.си. Во Горишка и Сежанска на места имаат проблеми со струја, велат од Електро Приморска.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img