More

  Голем напредок во извлекувањето на американскиот спелеолог, тој е оддалечен 300 метри од излезот

  spot_img

  Постигнат е голем напредок во мисијата за ослободување на американскиот истражувач Марк Дики од длабочините на турската пештера Морка на планините Бик. Спасувачките екипи го подигнаа Дики на само 300 метри од површината, објави во понеделник наутро Спелеолошката федерација на Турција.

  Познатиот спелеолог Марк Дики (40) во саботата на 2 септември останал заробен во пештера на 1.040 метри под површината на земјата, откако доживеал крварење во дигестивниот тракт. Меѓународен тим од спелеолошки спасувачи и медицински персонал – речиси 200 луѓе од осум земји, вклучително и Хрватската планинска спасувачка служба – работеше на негово стабилизирање пред да започне операцијата за опоравување.

  ХГСС утрово на Фејсбук објави дека здравствената состојба на Дики е стабилна, а во тек се последните подготовки за транспорт на површината.

  „Останатите наши спасувачи кои беа во најдлабоките делови на јамата, по завршувањето на задачите се движат кон излезот од јамата“, изјавија припадниците на ХГСС.

  Спасувачките тимови користат експлозиви за да ги разнесат патеките на пештерата и безбедно да го извлечат Дики на носилки. Претходно се проценуваше дека „тешката операција“ ќе трае најмалку три до четири дена, а официјален претставник на турската агенција за помош при катастрофи истакна дека на здрава личност ќе му бидат потребни 16 часа за да излезе.

  „Нашиот медицински тим работи многу напорно за да ја одржи состојбата на Марк што е можно постабилна“, изјави во неделата Џузепе Конти, претставник на Европската асоцијација на спелеолошки спасувачи.

  Мора да дејствуваме многу внимателно бидејќи не можеме да ризикуваме да ги влошиме условите за Марко“, изјави Конти.

  Претходно денеска беше објавено дека спасувачите се тркаат со времето за да го спасат Дики и го преместија на половина пат до површината во неделата.

  Свршеницата на Дики, Џесика Ван Орд, која беше со него за време на меѓународната експедиција, е во кампот и работи со спасувачките тимови.

  Ченк Јилдиз, провинциски шеф на турската агенција за управување со катастрофи АФАД, рече дека Дики ќе биде спасен за два до три дена „ако не се соочат со нови проблеми“.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img