More

  Ѓоковиќ откри кога сакал да се повлече од тенисот: Се чувствував мизерно

  spot_img

  Новак Ѓоковиќ откри дека размислувал да се повлече од тенисот во 2018 година по бројните проблеми со лактот.

  Во интервју со Џефри Каценберг, Ѓоковиќ откри како изгледала неговата најтешка повреда во кариерата.

  „Почнав да чувствувам болки во 2016 година, ја влечев таа повреда на лактот некое време. Секогаш бев против лекови против болки, но морав да ги земам, не можев да играм на друг начин. Не сакав да се изневерам себеси, моето семејство, навивачите… Се влоши, ги убив сите сензори за болка и стигна до точка – во четвртфиналето на Вимблдон – што не можев да сервирам, можев Не кревај рака“, рече Ѓоковиќ и додаде:

  „Тогаш знаев дека е готово, тогаш морав да направам нешто порадикално. Избегнав операција по секоја цена, па не играв до крајот на сезоната. Ги пробав сите различни методи за лекување, но болката повторно ја почувствував при подготовката за следната сезона. Отидов да играм во Австралија, а после тоа станав свесен дека морам да се оперирам“.

  Тоа беше неволна одлука за Новак, кој откри дека по операцијата се чувствувал многу лошо.

  „Успеав, се вратив шест недели подоцна. Плачев по операцијата, не затоа што ме болеше, туку затоа што се чувствував како да сум се изневерил – мојата филозофија отсекогаш била да избегнувам операција. Мајка ми беше таму и се обидуваше да ме убеди дека е во ред, дека е нормално и дека сите поминуваат низ тоа. Се надевам дека ова ќе остане единствената операција што ќе ја направам. Тогаш имав веќе 30 години, што за тенисер значи дека влегува во последната фаза од кариерата“.

  Кога се врати на теренот по операцијата, Новак загуби од Тар Даниел во Индијан Велс, а потоа од Беноа Паир во Мајами. Според него, тоа била најниската точка.

  „Почувствував дека сакам да престанам да играм тенис, морам да го кажам тоа, особено во тие неколку месеци по операцијата. Испаднав од топ 20 за прв пат по години, го одиграв најлошото што сум го играл и загубив од момци против кои никогаш порано не сум играл. Се чувствував мизерно на теренот. Чувствував дека можеби е време (да се повлечам). Морав да го сменам моето сервисно движење, биомеханика, техника, тактика – се беше предизвик. Го собрав мојот тим и им реков: „Слушајте, почнувам да се оддалечувам од професионалниот тенис, мислам дека можеби е време за следното поглавје“, вели Новак и додава:

  „Мојата сопруга, мојот агент и мојот тим ми рекоа да размислам повторно, да си дадам малку време. Главата ми беше жешка, штотуку го напуштив теренот по еден од поразите. Некогаш и јас сум вжештена, жена ми може да сведочи. Го загубив натпреварот во Мајами и реков „завршив“. Ми рекоа да размислам и навистина сум благодарен што ја имав таа голема поддршка и вистинскиот совет бидејќи требаше да се смирам во тој момент. Ајде брзо напред – во вториот дел од 2018 година освоив два слема, го освоив Вимблдон, УС Опен и повторно станав подобар“.

  А сега има 24 слемови и е рекордер во речиси секоја замислива статистика во историјата.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img