More

  Ѓилас и напиша на меѓународната заедница: Курти полошо се однесува со Србите отколку што Милошевиќ се однесува со Албанците

  spot_img

  Претседателот на Партијата за слобода и правда (СПП), Драган Ѓилас, испрати писмо до амбасадорите на сите земји членки на ЕУ, до амбасадорот на САД, како и до високиот претставник за надворешна политика и безбедност на ЕУ, Жозеп Борел, претставникот на ЕУ. за дијалог Мирослав Лајчак, специјалниот пратеник на САД за Западен Балкан Габриел Ескобар и американскиот советник за национална безбедност Роберт О’Брајан и по повод, како што наведе, едностраната и срамна акција за отстранување на кирилични сообраќајни знаци, што се носи надвор од Албин Курти на северот на Косово и Метохија.

  Со последната акција за замена на кирилицата на северот на Косово и Метохија, Аљбин Курти продолжува со провокациите насочени кон понижување на Србите, ускратување на нивните основни права и предизвикување нови конфликти, се вели во писмото од Ѓилас, а ССП наведува во соопштението. .

  Ѓилас им порача на меѓународните претставници дека очекува тие и нивните влади да направат се за да се запре ваквата политика кон српските граѓани.

  Организираното отстранување на сите патокази со кирилично писмо на северот на Косово, според претседателот на ССП, е само последниот инцидент од низата еднострани срамни постапки на Аљбин Курти.

  „Овој потег на Курти претставува кршење на сите вредности за кои се залага Европа, исто така е во спротивност со предлогот на Ахтисари за план за Косово, Уставот на Косово и нема основа за тоа дури и во т.н. Германскиот план што Европа го усвои и врз основа на согласност го даде претседателот на Србија, Александар Вучиќ“, потсети Ѓилас.

  Последните еднострани и деструктивни постапки на Аљбин Курти ги потврдуваат нашите стравови и не можат да се наречат ништо друго освен срамни, додаде лидерот на ССП.

  Тој оцени и дека Курти ги третира Србите на Косово и Метохија многу полошо отколку што Милошевиќ и неговиот режим се однесувале кон албанскиот народ во периодот од 1987 до 1998 година. Сите овие дејствија на Курти против Србите на Косово, нивните права и имоти, мора веднаш да се прекинат, нагласи Ѓилас.

  Тој додаде дека верува оти е последен час конечно да престане „овој нерационален и насилен пристап“ на Аљбин Курти кон српскиот народ на Косово.

  „Постапките на Курти, заедно со штетната и нерационална одлука да се забрани употребата на српскиот динар на Косово, немањето напредок во создавањето на задоцнетиот Заедница на српски општини и одбивањето да се влијае врз градоначалниците на северот на Косово да оставка затоа што не добија поддршка на изборите, ја туркаат веќе нестабилната безбедносна ситуација на Косово на работ на конфликт. Ова е нешто што никој не го сака, освен Аљбин Курти“, предупреди Ѓилас.

  Тој потсети дека за време на неговото владеење, Слободан Милошевиќ именувал Срби, членови на неговата СПС, на места на градоначалници и градоначалници во областите во Косово со албанско мнозинство од дури 98 отсто, и дека тоа придонело за зголемување на конфликтот меѓу Србите и Албанците.

  Бараме од вас да помогнете да се запрат сите натамошни еднострани, насилни и деструктивни чекори на Аљбин Курти, кои значително ќе придонесат за спречување на сите можни нови конфликти на Балканот, заклучи Ѓилас.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img