More

  Ѓилас бара да се организира дочек за Вучиќ пред Стариот дворец по „големиот триумф“ во ОН

  spot_img

  Драган Ѓилас најави дека Партијата на слободата и правдата бара по големата победа во Њујорк да се организира дочек за Александар Вучиќ и неговиот тим пред градското собрание.

  Ѓилас во писмена изјава наведува дека ССП бара од градските и републичките власти по, како што иронично истакна, големиот триумф во Њујорк, да се организира дочек за Александар Вучиќ и неговиот тим пред градското собрание.

  „По големите победи, кошаркари, ватерполисти, одбојкари, Новак Ѓоковиќ се искачи на балконот… Нема причина тоа да не биде возможно за тимот составен од Марко Ѓуриќ, Сузана Васиљевиќ, Тања Јовиќ и Се разбира, Александар Вучиќ, тим кој брилијантен на игрите во Њујорк го спречи усвојувањето на резолуцијата за геноцидот во Сребреница“, рече Ѓилас.

  Претседателот на ССП додаде дека „бројот на граѓани кои спонтано излегоа на улиците на српските градови со своите автомобили, како и бројот на членовите на владата се зголеми од страна на карикатуралниот претседател на собранието кои заедно ја следеа играта, се завитка во Српските знамиња покажуваат колку е голема победата на Вучиќ“.

  „Сигурно, бројот на собрани луѓе би бил рекорд, особено со музичката програма во која можеа да учествуваат Баја Мали Книнџа, Цеца Ражнатовиќ, Јелена Карлеуша и Милорад Додик. Секако дека би биле организирани и навивачите на чело со Марко Босанац“, вели Ѓилас.

  Додава и дека за оваа прилика од затвор би можел да излезе и Вељко Беливук, за, како што наведува, навивањето да биде уште подобро.

  „Мислите дека ова е невозможно? Истото го мислевме за многу работи пред 12 години, многу работи што не можевме ни да замислиме дека може да се случат, но се покажа дека нема ограничување за Александар Вучиќ и организираната криминална група што ја предводи“, рече тој.

  „Дозволивме да се шири злото, болеста да ја нападне секоја пора на нашето општество, лажниот патриотизам, кој е параван за брутален грабеж, да стане мерило за однесување. Дозволивме човек кој се залагаше да убие 100 луѓе за еден, кој поддржуваше емиграција на луѓето поради нивната националност, кој беше дел од Владата што не доведе во војна со целиот свет, кој не престана да сонува за кафеана на Северната трибина. , одлучува за нашата судбина. „Реално, резултатот не можеше да биде поинаков“, заклучи Ѓилас.

  Да потсетиме, вчера на Генералното собрание на Обединетите нации беше усвоена Резолуцијата за Сребреница со која 11 јули се прогласи за Меѓународен ден на сеќавање на геноцидот во Сребреница. 84 земји гласаа за, 19 против, додека 68 земји беа воздржани.

  По гласањето, Вучиќ изјави дека никогаш на Генералното собрание не се случило резолуцијата за геноцид да не биде едногласно донесена. Рече дека многумина сакале да ни стават белег на челото и дека не успеале.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img