More

  Германија: Вработените во Луфтханза ќе започнат предупредувачки штрајк

  spot_img

  Вработените во германската авиокомпанија Луфтханза на 7 февруари ќе одржат предупредувачки штрајк поради спор околу платите.

  Синдикатот на Обединетиот услужен сектор (Ver.di) најави штрајк на вработените во Луфтханза на аеродромите во Берлин, Хамбург, Дизелдорф, Минхен и Франкфурт.

  „Претпоставуваме дека 80 до 90 отсто од распоредот на летови на Луфтханза и нејзините подружници ќе бидат суспендирани“, се вели во соопштението.

  Најавено е дека предупредувачкиот штрајк ќе започне во среда во 4 часот по локално време и ќе трае до 7 часот и 10 минути во четврток.

  Луфтханза објави дека повеќе од 100.000 патници може да бидат погодени од штрајкот.

  Продолжуваат преговорите за платите за приближно 25.000 вработени во Луфтханза, Луфтханза Текник и Луфтханза Карго.

  Синдикатот бара зголемување на платите за 12,5 отсто. Дополнително, од вработените се бара бонус од 3.000 евра за да се надомести високата инфлација.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img