More

  Германија ги повика своите граѓани: Итно да го напуштите Либан

  spot_img

  Конфликтот меѓу либанското движење Хезболах и Израел може да ескалира во секој момент, па германското Министерство за надворешни работи ги повика своите граѓани што поскоро да го напуштат Либан.

  Во средата, германското Министерство за надворешни работи го ажурираше своето известување пред да отпатува за Либан, препорачувајќи германските граѓани итно да ја напуштат земјата, бидејќи сегашната „растечка тензија во граничната област со Израел може да ескалира во секој момент“.

  Министерството, исто така, предупреди на зголемен ризик од терористички напади во Либан, кои би можеле да ги погодат странците од западните земји или туристите во големите хотели.

  Германската министерка за надворешни работи, Аналена Баербок, во вторникот предупреди дека дури и „погрешна проценка“ може да предизвика војна од целосен обем меѓу Израел и Хезболах и повика на „екстремна воздржаност“ додека се зголемуваат тензиите.

  „Со секоја ракета што ја преминува сината линија меѓу Либан и Израел, се зголемува ризикот погрешна проценка да предизвика жешка војна“, напиша Баербок на X Network за време на посетата на Бејрут.

  Поради ситуацијата во земјата, словенечкото Министерство за надворешни и европски работи советува да не се патува во Либан од безбедносни причини.

  Областа долж либанско-израелската граница е место на речиси секојдневно гранатирање меѓу Израел и Хезболах, кој е поддржан и од Иран, од избувнувањето на војната во Газа на 7 октомври.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img