More

  ФТ: Кина размислува како да се заштити од можни санкции на САД

  - Advertisement -

  Кинеските регулатори одржаа итен состанок со домашните и странските банки за да разговараат за тоа како да се заштитат средствата во странство во случај САД да воведат санкции кон Кина, како што се оние наметнати на Русија поради нејзината инвазија на Украина, според извори запознаени со дебатата.Според британскиот Фајненшл тајмс, кинеските власти се загрижени дека истите мерки би можеле да бидат преземени против Пекинг во случај на регионален воен конфликт или друга криза. Администрацијата на кинескиот претседател Си Џинпинг одржа силна поддршка за Владимир Путин за време на кризата, но кинеските банки и компании остануваат внимателни во врска со какви било зделки со руски ентитети кои би можеле да предизвикаат американски санкции, пишува весникот.

  На внатрешната конференција, одржана на 22 април, наводно присуствувале претставници на кинеската централна банка и Министерството за финансии, како и шефови на десетици локални и меѓународни кредитори како ХСБЦ. Министерството за финансии на средбата соопшти дека биле претставени сите големи странски и домашни банки кои работат во Кина.

  Тие додадоа дека состанокот започнал со забелешки на висок функционер на Министерството за финансии, кој рекол дека администрацијата на Сеј била ставена на подготвеност откако САД и нивните сојузници ги замрзнале доларските средства на руската централна банка.

  Официјалните лица и присутните не спомнаа конкретни сценарија, но се верува дека еден од можните иницијатори на таквите санкции би била кинеската инвазија на Тајван, кој Кина го смета за своја територија и се закани дека ќе изврши инвазија доколку Тајпеј одбие да се подложи на нејзина контрола на неодредено време.

  „Доколку Кина го нападне Тајван, одвојувањето на кинеската и западната економија ќе биде многу потешко отколку (одвојувањето од) Русија, бидејќи економската трага на Кина го допира секој дел од светот“, изјави еден од изворите информирани за средбата.

  Генералниот директор на Orient Capital Research во Хонг Конг, Ендрју Колиер, рече дека кинеската влада е во право што е загрижена „бидејќи има многу малку алтернативи“ и дека „последиците (американските финансиски санкции) се катастрофални“.

  Кинеските регулатори, вклучително и Ји Хуиман, претседател на кинеската Регулаторна комисија за хартии од вредност (CRSC) и Ксијао Ганг, кој беше на чело на CSRC од 2013 до 2016 година, ги прашаа присутните банкари што може да се направи за да се заштитат странските средства, особено нејзините 3,2 трилиони долари девизни резерви , пишува весникот.

  „Никој на самото место не можеше да излезе со добро решение за проблемот… Кинескиот банкарски систем не е подготвен да ги замрзне доларските средства или да биде исклучен од системот Свифт како што направија Соединетите Држави на Русија“, рече друг извор информиран. за средбата.

  Некои банкари сугерираа дека централната банка би можела да бара од извозниците да ја разменат целата нивна девизна заработка за кинескиот јуан за да ги зголемат своите копнени доларски средства. Во моментов на извозниците им е дозволено да задржат дел од својата девизна заработка за идна употреба.

  Други предложија „значително“ намалување на квотата од 50.000 долари што кинеските граѓани можат да ја купат секоја година за патување во странство, образование и други купувања во странство.

  Кога официјален претставник ги праша кинеските банкари дали можат да се диверзифицираат во повеќе средства во јени или евра, тие одговорија дека идејата не е практична.

  Сепак, некои присутни банкари се прашуваа дали Вашингтон некогаш би можел да си дозволи да ги прекине економските врски со Кина, со оглед на нејзиниот статус како втора по големина економија во светот, огромните средства во долари и блиските трговски односи со САД.

  „Тешко е за САД да воведат санкции од големи размери кон Кина… Тоа е како сигурно уништување во нуклеарна војна“, се согласи Колиер.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img