More

  Дали сакате да живеете до 100 години? Практикувајте ги овие три едноставни навики, вели докторката

  spot_img

  Да се ​​живее долг и здрав живот е цел кон која многумина се стремат, а усвојувањето здрави навики може значително да придонесе за таа амбиција. Нашите дневни рутини играат клучна улога во обликувањето на нашата благосостојба и долгорочните здравствени резултати.

  Секој избор што го правиме, од храната што ја јадеме до активностите во кои се занимаваме, придонесува за нашата благосостојба. Утринските навики се особено важни бидејќи тие го одредуваат тонот и траекторијата за остатокот од денот.

  Затоа нутриционистот, нутриционист и консултант за исхрана, д-р Мринал Пандит, издвои три едноставни утрински навики кои можат да придонесат за долговечност.

  1. Хидрирајте се со вода

  Да се ​​започне денот со чаша вода е едноставна, но моќна навика. „Хидрирањето со чаша вода веднаш штом ќе се разбудите го започнува вашиот метаболизам и помага во варењето во текот на денот“, вели д-р Пандит за SheFinds. Правилната хидратација е од суштинско значење за кардиоваскуларното здравје, помага во одржување на волуменот на крвта и ја подобрува циркулацијата.

  2. Јадете хранлив појадок

  Урамнотежениот појадок е клучен за одржување на стабилно ниво на енергија и спречување на прејадување подоцна во текот на денот. „Урамнотежениот појадок, кој вклучува протеини, здрави масти и влакна, помага во регулирањето на нивото на шеќер во крвта, ја одржува енергијата стабилна и ја намалува веројатноста за прејадување подоцна во текот на денот“, објаснува нутриционистот.

  Исто така, хранлив појадок може да го намали ризикот од хронични болести, како што се дијабетес и срцеви заболувања.

  3. Вклучете се во физичка активност

  Утринското вежбање е моќен начин да го подобрите целокупното здравје и да поставите позитивен тон за денот. „Утринското вежбање, без разлика дали е брзо одење, јога или лесно истегнување, го зајакнува кардиоваскуларното здравје, мускулите и коските и го подобрува расположението и нивото на енергија во текот на денот“, вели д-р Пандит.

  Постојаната физичка активност е поврзана со намален ризик од многу болести, вклучувајќи срцеви заболувања и одредени видови на рак. Со тоа што вежбањето ќе биде приоритет во утринските часови, не само што го подобруваме нашето физичко здравје, туку и поставуваме проактивен, енергичен тон за остатокот од денот.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img